Boeing wycofał się z produkcji modelu 737 Max. Czy kryzys lotniczego giganta wpłynie na amerykański PKB?
Boeing wstrzyma w przyszłym miesiącu produkcję swojego najlepiej sprzedającego się samolotu pasażerskiego 737 Max. Zdaniem tamtejszych ekspertów to zła wiadomość dla amerykańskiej gospodarki, gdyż z produkcją odrzutowca wiąże się spora sieć miejscowych dostawców.
Producent samolotów ogłosił w tym tygodniu decyzję o zaprzestaniu budowy odrzutowca 737 Max, który został uziemiony na całym świecie od marca po dwóch tragicznych wypadkach w ciągu pięciu miesięcy. 737
Max jest zdecydowanie najlepiej sprzedającym się samolotem Boeinga (BA), a ponieważ Boeing jest jednym z największych producentów w Ameryce, a także eksporterem nr 1, zawieszenie sprzedaży jego najlepszego produktu może mieć negatywny wpływ na wzrost PKB w USA na początku przyszłego roku – ostrzegają tamtejsi eksperci.
Zatrzymanie produkcji, które może trwać przez cały pierwszy kwartał, może obniżyć o pół punktu procentowego roczną stopę wzrostu PKB w pierwszym kwartale, zauważa Michael Pearce, starszy ekonomista w Capital Economics.
Joseph Brusuelas, główny ekonomista RMS US, również oczekuje spadku o pół punktu procentowego.
Powszechnie oczekuje się, że kłopoty Boeinga będą nadal spowalniały amerykańską produkcję, która ucierpiała w ostatnich miesiącach. Przewodniczący FedEx (FDX) Fred Smith we wtorek wskazał na zatrzymanie 737 Max oraz niedawny 40-dniowy strajk GM, jako problemy dla borykającej się z problemami amerykańskiej gospodarki przemysłowej.
Szacuje się, że amerykański koncern ma obecnie około 400 samolotów oczekujących na dostawę. Tymczasem sprzedaż firmy spadła, ponieważ nie jest w pełni opłacana do czasu dostarczenia samolotów, co ma negatywny wpływ na wzrost PKB.
Kolejnym czynnikiem, który może zaszkodzić gospodarce, są zwolnienia. Boeing poinformował, że nie planuje redukcji personelu z powodu kłopotów z 737 Max. Według firmy pracownicy zostaną przeniesieni do produkcji innych odrzutowców. Niemniej jednak w łańcuchu dostawców Boeinga mogą wystąpić cięcia, które mogą zaszkodzić wydatkom konsumentów i wpłynąć na wzrost gospodarczy.