Czy seniorzy są zadowoleni ze swojej emerytury?

Wg badania przeprowadzonego przez czeski fintech Fondee wynika, że prawie 27% respondentów jest zadowolonych ze swojej państwowej emerytury. Natomiast nikt z ankietowanych nie uważa, aby była ona zbyt wysoka. 

Największa część emerytów i emerytek (31%) chciałoby pobierać dodatkowo od 400 do 1000 zł miesięcznie, około 19% respondentów marzy o emeryturze wyższej o 200 zł, 15% o zaledwie kilkadziesiąt złotych, a 5% chciałoby dodatkowo otrzymywać od państwa kwotę z przedziału 1200-2000 zł.
Jednocześnie 39% seniorów spokojnie wiąże koniec z końcem będąc na emeryturze, jednak 30% skarży się na niedostateczną ilość pieniędzy, głównie dlatego, że w latach pracy nie mieli z czego oszczędzać na emeryturę. Ponad 21% respondentów stwierdziło, że nie spodziewało się wtedy, że będą potrzebować więcej środków.
Sytuacja ekonomiczna seniorów pogarsza się po przejściu na emeryturę – tak stwierdziło 43% respondentów, natomiast 20% odpowiedziało, że znacznie się pogorszyła. Niecałe 31% stwierdziło, że ich ekonomiczny standard życia pozostał taki sam.
Z drugiej strony 19% emerytów wyraziło zdanie, że są dobrze sytuowani finansowo i nie mają na co narzekać. Jedna czwarta z nich uważa, że powinni więcej oszczędzać na emeryturę. 24% twierdzi, że mogli zacząć przygotowywać się do starości wcześniej. 12% byłoby bardziej pracowitych lub pracowałoby dłużej. 
Jakich rad seniorzy udzielają młodszym pokoleniom? 59% zachęca ich, by nie polegali na państwowej emeryturze. 58% uważa, że do emerytury należy zacząć się przygotowywać się wcześniej, a 41% twierdzi, że nie powinno lekceważyć się ilości pieniędzy potrzebnych na emeryturze. Zapewnienie sobie własnego lokum zaleca 52% ankietowanych, a zainwestowanie pieniędzy 23%. 30% przestrzega przed poleganiem tylko na funduszach i programach emerytalnych. Według 21% dobrym pomysłem jest przygotowanie się na konieczność dorabiania na emeryturze. 42% wskazuje, że sytuacja jest jeszcze trudniejsza, jeśli dana osoba zostaje sama.

Źródło

Skomentuj artykuł: