Gala Człowieka Roku "Gazety Polskiej" 2023. Poznaliśmy laureatów

Gala Nagrody Człowiek Roku "Gazety Polskiej" 2023 za nami. Najważniejsze wyróżnienia przyznawane przez środowisko Strefy Wolnego Słowa trafiły do prof. Ryszarda Legutki - Człowieka Roku "GP" 2023; prof. Andrzeja Nowaka - laureata Nagrody im. św. Grzegorza I Wielkiego oraz do twórców serialu "Reset" - Nagroda Klubów "Gazety Polskiej".

W poniedziałek odbyła się Gala Człowieka Roku "Gazety Polskiej" 2023. Przybyli na nią licznie m.in. przedstawiciele polskiego parlamentu oraz Parlamentu Europejskiego, dziennikarze oraz Klubowicze "Gazety Polskiej"

Goście uroczystości mogli posłuchać bogatego programu artystycznego w wykonaniu m.in. Chilla Quartet oraz Bartosza Kurowskiego. Redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz przedstawił w barwny sposób początki "Gazety Polskiej" - wznowionej równo 31 lat temu.

Podczas gali nastąpił gest solidarności z osadzonymi w więzieniach posłami Mariuszem Kamińskim oraz Maciejem Wąsikiem.

Nagroda Klubów "Gazety Polskiej" - twórcy serialu "Reset"

Jako pierwsza została wręczona Nagroda Klubów "Gazety Polskiej", którą otrzymali twórcy serialu "Reset".

Autorzy serialu - Michał Rachoń oraz Sławomir Cenckiewicz - zapowiedzieli kolejny sezon przyjętej z ogromnym zainteresowaniem produkcji.

- Ludzie, którzy realizowali politykę resetu, wracają do polityki i podejmują znowu decyzje w imieniu Państwa Polskiego. My będziemy to opisywać - zadeklarował Rachoń.

- Czuliśmy od pierwszego odcinka, jak dużym poparciem i popularnością cieszy się serial "Reset". I w zasadzie to, że nakręciliśmy chyba 17 odcinków jest efektem tego, że mieliśmy do czynienia z taką kulą śniegową. Po prostu ten serial zataczał coraz większe kręgi odbiorców i sama Telewizja chciała, żebyśmy tą pracę kontynuowali. Prof. Nowak przed chwilą zwrócił mi uwagę, że zrobiliśmy film, który został w pierwszych minutach przejęcia TVP internowany

dodał Cenckiewicz.

Nagroda im. św. Grzegorza I Wielkiego - prof. Andrzej Nowak

Nagroda im. Grzegorza I Wielkiego, przyznawana przez miesięcznik "Nowe Państwo" trafiła do historyka, prof. Andrzeja Nowaka.

- Pan tak opowiada o historii Polski, że czujemy, że pan Polskę po prostu kocha, tak jak my, dlatego to do nas trafia, trafia tak głęboko, dlatego razem mamy te same książki na półkach, bo myśmy wszyscy z tego samego. Z ducha wolności - mówił o laureacie wygłaszający laudację Tomasz Łysiak.

Prof. Andrzej Nowak zwrócił uwagę, że spotykamy się w takich okolicznościach, "kiedy instynktowne poczucie wolności jest nam potrzebne".

- Czasem w tej opowieści, której snuję siódmy tom, nieraz można powtórzyć pytanie, które zadał wielki poeta: "krzyczymy wolność, ale jaka?". Nie każda dobrze nam służyła. To najprostsze, instynktowne poczucie wolności, naprzeciw której stoi więzienie i knut. W takiej sytuacji potrzebny jest odruch, który nam historia zostawia w dziedzictwie i jest częścią owej cnoty, którą w sobie powinniśmy odnawiać
 

stwierdził nagrodzony.

Nagroda Człowieka Roku "Gazety Polskiej" 2023 - prof. Ryszard Legutko

Laureatem Nagrody Człowieka Roku "Gazety Polskiej" 2023 został europoseł prof. Ryszard Legutko, współprzewodniczacy frakcji Europejskiej Konserwatystów i Reformatorów.

- Pan profesor dzisiaj, ze swoją wiedzą, myślą, został postawiony na najważniejszym froncie, bo zło, które dzisiaj dotknęło Polskę, zrodziło się w Europie. To zło, które niszczy dziś Europę, powoduje, że Europa traci nie tylko swoje korzenie, ale być może bezpieczeństwo bytu. Jest niszczona w sposób zupełnie nie do pojęcia przez zalew innych cywilizacji, na który się otworzyła w sposób zupełnie niekontrolowany, ale też poprzez pomysły unicestwienia kultury - powiedział w laudacji Tomasz Sakiewicz.

Tak naprawdę kiedy opisuję UE, wskazuję choroby, na które one cierpi - że język jest systemem kłamliwy, że jest to system oparty na monopolu, kompletnie nietransparentny, że jest szaleństwo ideologiczne, arogancja władzy, że praktycznie wszystkie zasady polityczne, które wytworzyliśmy w tradycji zachodniej, są łamane - to nie mówię rzeczy głęboko ukrytych. Nie trzeba być specjalnym mędrcem, mieć wiedzy tajemnej, przeprowadzać kosztownych badań, żeby to dostrzec. To jest widoczne gołym okiem. Wobec tego powstaje pytanie: dlaczego te wszystkie rzeczy, które powinny wywołać masowy odruch sprzeciwu, masowy protest, dlaczego tego protestu nie ma, a nawet obserwujemy zawstydzającą potulność nie tylko w Polsce, ale także poza Polską

stwierdził prof. Ryszard Legutko.

Partner strategiczny:  Orlen

Partnerzy Główni: KGHM Polska Miedź S.A.; Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO

Partnerzy: ENEA; PGE Polska Grupa Energetyczna

Patroni Medialni: Portal informacyjny Niezalezna.pl; portal gospodarczy FilaryBiznesu.pl; Telewizja Republika; Gazeta Polska Codziennie; Poland Daily 24; Albicla.com 

Źródło

Skomentuj artykuł: