Greta Thunberg jako znak towarowy. Aktywistka chce prawnej ochrony nazwiska

Szwedzka nastoletnia aktywistka klimatyczna, Greta Thunberg, chce ochrony prawnej swojego nazwiska oraz inicjatyw "Piątki dla Przyszłości" i "Klimatyczny Strajk Szkolny". "Zapewniam, że ani ja, ani inni szkolni strajkujący absolutnie nie jesteśmy zainteresowani znakami towarowymi. Ale niestety trzeba to zrobić" - czytamy na instagramowym profilu Thunberg. 

O zamiarach dotyczących ochrony prawnej nazwiska i nazw inicjatyw poinformowano na instagramowym profilu Grety Thunberg.

"(...) Wciąż są ludzie, którzy próbują się pode mnie podszyć lub fałszywie twierdzą, że „reprezentują” mnie w celu komunikowania się z politykami, mediami, artystami itp. Pamiętaj, że tak się dzieje i bądź wyjątkowo podejrzliwy, jeśli skontaktuje się z tobą „ja” lub ktoś, kto twierdzi, że „reprezentuje” mnie"

- pisze Thunberg.

Aktywistka dodaje, że zarówno jej nazwisko, jak i nazwa ruchu "Fridays For Future" (pol. "Piątki dla Przyszłości) są "wykorzystywane komercyjnie bez jej zgody".

Przykłady te zostały wskazane jako powód decyzji o rejestracji jako znaków towarowych nazwiska Grety Thunberg oraz nazw ruchów "Fridays For Future" i "Skolstrejk för klimatet" (pol.Szkolny Strajk Klimatyczny).

"Zapewniam, że ani ja, ani inni szkolni strajkujący absolutnie nie jesteśmy zainteresowani znakami towarowymi. Ale niestety trzeba to zrobić" - czytamy w zamieszczonym wczoraj wpisie na proflu nastoletniej Szwedki.

Według informacji, do których dotarli dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej, "wnioski Grety o ochronę znaków towarowych obejmują obszar Unii Europejskiej. Instytucją właściwą do ich rozpatrzenia jest mieszczący się w hiszpańskim Alicante Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO)"

- Formalnie wnioskodawcą jest fundacja The Greta Thunberg and Beata Ernman Foundation, założona w Sztokholmie przez rodziców piosenkarkę Malenę Ernman oraz aktora Svantego Thunberga, w imieniu niepełnoletniej Grety oraz jej młodszej siostry Beaty - informuje PAP.

Znaki towarowe mają być chronione w obszarze reklamy, ubezpieczeń i działalności finansowej, działalności edukacyjnej, rozrywkowej oraz wydawniczej, a także w zakresie usług naukowych i technicznych.

Greta Thunberg w zamieszczonym na Instagramie wpisie informuje o tworzeniu fundacji non-profit, która ma służyć obsłudze finansowej, m.in. tantiem, darowizn, nagród itp. Aktywistka zapowiada, że więcej szczegółów przekaże w późniejszym czasie.

"Celem fundacji będzie promowanie równowagi ekologicznej, klimatycznej i społecznej, a także zdrowia psychicznego"

czytamy w środowym poście.
Źródło

Skomentuj artykuł: