Kim są ekspaci i jakie kraje są dla nich najatrakcyjniejsze?

Według najnowszego raportu to kraje azjatyckie są najbardziej przystępne cenowo dla ekspatów w 2024 roku. Zdaniem ekspertów zajmujących się tą tematyką, przeprowadzka do tych krajów nie musi wiązać się z niebotycznymi kosztami mieszkania i życia.

Zapożyczone z języka angielskiego branżowe określenie ekspaci, coraz częściej spotykane w prasie, odnosi się do wysokiej klasy specjalistów, którzy opuścili swoją ojczyznę, aby pracować za granicą. W szerokim znaczeniu, termin expat oznacza każdą osobę mieszkającą poza swoją ojczyzna. W użyciu powszechnym natomiast, używany jest także do określenia pracowników wysyłanych przez firmy do pracy za granicą w odróżnieniu do tych zatrudnianych lokalnie.

Zdaniem analityków, zajmujących się tą problematyką, podejmując decyzję czy przenieść się za granicę na całe życie, czy jedynie czasowo do pracy, jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, są finanse osobiste.

Według badania InterNations z 2024 roku najbardziej przystępnym cenowo krajem na świecie dla ekspatów (zdecydowanie pierwsze miejsce spośród 53 miejsc docelowych), jeśli chodzi o finanse osobiste, czwarty rok z rzędu był Wietnam

W klasyfikacji uwzględniono takie czynniki jak: życie cyfrowe, mieszkanie i język, perspektywy kariery, wynagrodzenie oraz bezpieczeństwo pracy.

W szerszym badaniu Expat Insider 2024, które dostarczyło informacji na temat najlepszych i najgorszych miejsc do życia, jakości życia, pracy za granicą i finansów osobistych wzięło udział ponad 12 000 ekspatów ze 174 terytoriów na całym świecie. 

InterNations poprosiło respondentów o uszeregowanie ich poziomu zadowolenia osobistego w trzech obszarach: ogólne koszty utrzymania, zadowolenie z sytuacji finansowej oraz to, czy dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego wystarcza do prowadzenia wygodnego życia.

Oto 10 najlepszych miejsc, które zdaniem emigrantów są najlepsze dla ich finansów osobistych:

1. Wietnam, 

2. Kolumbia,

3. Indonezja, 

4. Panama, 

5. Filipiny, 

6. Indie, 

7. Meksyk, 

8. Tajlandia, 

9. Brazylia, 

10. Chiny.

Jak więc widać tegoroczną listę zdominowały państwa azjatyckie, zajmując sześć z 10 pierwszych pozycji. W szczególności wyróżniała się Azja Południowo-Wschodnia, a Wietnam, Indonezja, Filipiny i Tajlandia znalazły się w pierwszej dziesiątce.

Spośród ankietowanych emigrantów mieszkających w Wietnamie, 86% pozytywnie ocenia koszty życia w Wietnamie – to ponad dwa razy więcej niż średnia światowa wynosząca 40%, a 65% respondentów w tym kraju twierdzi, że są zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej w porównaniu z 54% na całym świecie. Ponadto 68% respondentów twierdzi, że ich dochód rozporządzalny w gospodarstwie domowym jest więcej niż wystarczający, aby prowadzić wygodne życie, w porównaniu z 41% na całym świecie. Nie tylko koszty życia są niskie, ale emigranci zwykle także zarabiają więcej w Wietnamie.

Oprócz pomiaru zadowolenia ekspatów z ich finansów osobistych, w badaniu InterNations Expat Insider zebrano również dane na temat tego, jakie są ogólnie najlepsze miejsca docelowe dla ekspatów na całym świecie.

Ta szersza lista bada, jak emigranci czują się w innych aspektach życia za granicą, w oparciu o 5 wskaźników: ogólne szczęście, jakość życia, łatwość osiedlenia się, pracę za granicą i ich indeks „niezbędnych ekspatów”, który opiera się na administracji, mieszkaniu, życiu cyfrowym i języku.

Spośród 53 destynacji na całym świecie, cztery kraje azjatyckie znalazły się w tym roku na ogólnej liście 10: Indonezja (3. miejsce w klasyfikacji generalnej), Tajlandia (6. miejsce w klasyfikacji generalnej), Wietnam (8. miejsce w klasyfikacji generalnej) i Filipiny (9. miejsce w klasyfikacji generalnej).

 

 

 

Źródło

Skomentuj artykuł: