Mieszkanie Plus w Krakowie. Wkrótce nabór

Od 31 maja do 20 czerwca będzie można składać wnioski o najem mieszkania na krakowskich Klinach, w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. W stolicy Małopolski będzie dostępnych 481 lokali.

Wnioski będzie można składać za pośrednictwem strony internetowej www.krakow.mdr.pl. Na dodatkowe punkty w naborze mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby młode, które nie ukończyły 35. roku życia, absolwenci wyższych uczelni, rozliczający się z podatku dochodowego w Krakowie, osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz posiadacze książeczek mieszkaniowych. Liczba punktów przyznana wnioskującemu będzie zależała od stopnia, w jakim spełnia przyjęte przez samorząd kryteria.

Ponadto zostanie sprawdzona tzw. zdolność czynszowa, czyli to, czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto, taki jak np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody, np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu. Poza tym każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG InfoMonitor.

Każdy chętny będzie miał 60 dni od daty złożenia wniosku na dostarczenie niezbędnych dokumentów, które potwierdzą deklarowane w nim informacje, np. oświadczenie o rozliczaniu się z podatku dochodowego na terenie Krakowa czy oświadczenie o posiadaniu książeczki mieszkaniowej wydanej przed 23 października 1990 r.

Przedsięwzięcie w ramach Mieszkania Plus w Krakowie jest drugą co do wielkości, po Katowicach, realizacją w Polsce. To także kolejny projekt powstający we współpracy z firmą deweloperską. Buduje go spółka Bartla Development i PFR Nieruchomości.

Osiedle powstaje na Klinach w południowej części miasta. Na 3,5-hektarowej działce przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej usytuowano osiem czterokondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 481 mieszkań o średnim metrażu 46 m kw.

Jak przypomniała Krystyna Wąchała – Malik, członkini zarządu PFR Nieruchomości, cena zakupu metra kwadratowego w stolicy Małopolski wciąż jest na tyle wysoka, że w praktyce odbiera to szanse wielu osobom na własne mieszkanie.

"Nasza oferta skierowana jest właśnie do nich. Proponujemy długoterminowy, stabilny najem instytucjonalny bez konieczności zaciągania ogromnego, wieloletniego zobowiązania finansowego"

wskazała Wąchała – Malik we wtorkowej informacji prasowej.

"Nie trzeba posiadać zdolności kredytowej, wkładu własnego, ani środków na wykończenie lokalu. Mieszkania przekazujemy najemcom wykończone w  standardzie podstawowym"

dodała.

Z kolei dyrektor wydziału mieszkalnictwa urzędu miasta Andrzej Poznański zapewnił, że choć w ostatnich latach gmina Kraków "poczyniła duże nakłady na zwiększenie zasobu mieszkaniowego poprzez realizację nowych inwestycji mieszkaniowych", potrzeby w tym zakresie muszą być zaspokajane na bieżąco.

"Realizacja programu +Mieszkanie Plus+ w Krakowie będzie stanowić uzupełnienie intensywnych działań podejmowanych przez miasto w zakresie mieszkalnictwa, wypełniając lukę pomiędzy budownictwem komercyjnym i komunalnym"

ocenił Poznański.

W krakowskiej inwestycji zaprojektowano najwięcej mieszkań dwu i trzypokojowych, które stanowią ponad 90 proc. wszystkich lokali mieszkalnych. Najmniej będzie kawalerek - siedem. Wszystkie mieszkania będą miały balkon lub loggię. W promieniu 1000 metrów od przyszłego osiedla znajdują się sklepy, lokale gastronomiczne, apteka, poczta, żłobek i przedszkola.

Źródło

Skomentuj artykuł: