Rok 2024 przyniósł zmianę w statystykach związanych z kradzieżami w sklepach. Z danych policyjnych wynika, że liczba tych zdarzeń w ubiegłym roku spadła do 30 130 w porównaniu do 40 115 w roku 2023. Powodów spadku może być kilka – z jednej strony coraz bardziej zaawansowane systemy ochrony i lepsza wykrywalność, z drugiej zaś wyższa kwota, od której zdarzenie określane jest jako przestępstwo. Choć statystyki pokazują jasny trend nie oznacza to, że problem został rozwiązany. Najczęściej kradzionymi produktami były alkohol i artykuły spożywcze.
Do zdarzeń najczęściej dochodziło w sklepach wielkopowierzchniowych, na terenie których policja w 2024 odnotowała kradzież bądź próbę kradzieży łącznie 157 476 przedmiotów oraz na stacjach paliw – 41 600 przedmiotów. Wśród kategorii produktów, które najczęściej padały łupem złodziei w sklepach małopowierzchniowych, wielkopowierzchniowych i na stacjach benzynowych należy wyszczególnić alkohol na pierwszym miejscu (64 598 przedmiotów), na drugim miejscu artykuły spożywcze (54 218 przedmiotów) oraz na trzecim artykuły chemiczne i drogeryjne (49 639 przedmiotów).
- Jeśli przyjrzymy się szczegółowym statystykom, wyraźnie widać, że to sklepy o dużych powierzchniach handlowych odnotowują najwyższy poziom kradzieży. Takie obiekty charakteryzują się dużym natężeniem ruchu oraz bogatym asortymentem, co czyni je atrakcyjnymi dla złodziei – zwraca uwagę Marcin Wróbel, Dyrektor Regionu Południe w Seris Konsalnet. - z drugiej strony warto równocześnie zauważyć, że większe sklepy dysponują zaawansowanymi systemami ochrony, co skłania przestępców do przechodzenia do sklepów małpowierzchniowych. Według policyjnych statystyk w 2024 roku złodzieje ukradli z nich bądź próbowali ukraść łącznie 34 664 produkty – niewiele mniej niż ze stacji benzynowych. Właściciele tych sklepów również muszą sobie poradzić z wyzwaniem, jakim jest zapewnienie ochrony. W związku z tym, inwestycje w technologie monitoringu zyskują na znaczeniu - dodaje.
Województwa z największą liczbą zdarzeń
W 2024 roku najwięcej incydentów związanych z kradzieżami sklepowymi miało miejsce w województwach: mazowieckim – 5 420 przestępstw stwierdzonych przez policję, w województwie dolnośląskim, gdzie stwierdzono 4 726 kradzieży oraz w województwie śląskim, w którym policja stwierdziła 4 111 kradzieży sklepowych. Takie statystyki mogą wynikać m.in. z gęstości zaludnienia, bowiem województwa te są w czołówce. W śląskim na 1 km2 przypada 350 mieszkańców, co plasuje województwo na pierwszym miejscu na 16 województw. Województwo mazowieckie zajmuje trzecie miejsce z liczbą 155 mieszkańców na 1 km2, a dolnośląskie czwarte – 144 mieszkańców na 1 km2.
- Choć dane policyjne wskazują na wyraźny trend spadkowy, to zdarzenia takie jak kradzieże w sklepach wciąż są powodem do nieustannej czujności i dalszych inwestycji w systemy ochrony i monitoringu. Warto podkreślić, że od października 2023 roku zmieniła się kwota określająca czy zdarzenie jest wykroczeniem, czy przestępstwem – została ona podniesiona z 500 do 800 zł. Co nie jest bez znaczenia dla policyjnych statystyk – podkreśla Marcin Wróbel. - Pomimo zauważalnie mniejszej liczby zdarzeń w 2024 roku, wciąż mieliśmy do czynienia z sytuacjami, w których konieczna była interwencja jednostki policji czy ochrony obiektu. W ubiegłym roku odnotowaliśmy 24 252 interwencje związane m.in. z kradzieżą sklepową – więcej niż w 2023. Co przy malejącej liczbie zdarzeń raportowanych przez policję może wskazywać na rosnącą skuteczność i rolę systemów ochrony oraz większą wykrywalność – podsumowuje Marcin Wróbel.
Choć rok 2024 przyniósł spadek liczby przestępstw, wyzwania związane z bezpieczeństwem pozostają aktualne.
Zwiększone inwestycje w usługi ochrony, zarówno fizycznej, jak i nowoczesne systemy monitoringu, mogą przyczynić się do dalszego spadku liczby kradzieży i poprawy bezpieczeństwa. Ochrona fizyczna, poprzez stałą obecność wykwalifikowanych pracowników, stanowi wsparcie w przeciwdziałaniu kradzieżom, zwłaszcza w sklepach o dużych powierzchniach. Z kolei technologie monitoringu, które pozwalają na bieżące śledzenie sytuacji na terenie sklepu, stanowią ważne narzędzie zarówno w wykrywaniu przestępstw, jak i w ich prewencji. Dzięki inteligentnym systemom monitoringu, możliwe jest szybkie wykrycie incydentów, a także ich natychmiastowe zgłoszenie odpowiednim służbom.