Najwięcej ofert używanych kabrioletów jest w Polsce

Mimo niewielkiego wzrostu cen aut na rynku wtórnym, mediana ceny wciąż jest na niższym poziomie niż na początku roku. W lipcu mediana ceny wynosiła 31 200 zł i była niższa o 300 złotych niż w lutym br. 

Z danych firmy AAA Auto wynika, że niższa mediana cen od mediany dla całego rynku wtórnego dotyczy segmentu używanych kabrioletów, a na polskim rynku znajduje się najwięcej ofert takich aut w Europie Środkowej. 
Firma poinformowała ponadto, że w lipcu oferowano do sprzedaży 2 163 kabriolety na rynku wtórnym, a ich mediana wynosiła 23 300 zł. Najwięcej ofert dotyczyło modelu Renault Megane z medianą ceny 9 900 zł, ale najtańszym kabrioletem jest Peugeot 206, którego mediana ceny w lipcu wynosiła 5.950 zł. Dane pochodzą z raportu Barometr AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych.
Wśród krajów Europy Środkowej, klienci poszukujący kabrioletów w lipcu br. mieli największy wybór w Polsce (2 163). W Czechach liczba ofert kabrioletów wynosiła 1 377, w Słowacji 621, a na Węgrzech 529 pojazdów. Najwyższa mediana cen kabrioletów z drugiej ręki była w Czechach i wynosiła 38 000 zł. 
- Większe zainteresowanie używanymi kabrioletami przekłada się na wzrost ich cen, ale biorąc pod uwagę medianę cen, jest ona niższa niż mediana cen wszystkich aut na wtórnym rynku. Dlatego coraz częściej spotykamy kabriolety na drodze, a pogoda na pewno nie jest ich przeciwnikiem. Okazuje się, że w Wlk. Brytanii, w której aura przez większą część roku jest mniej niż optymalna, sprzedaje się więcej aut z opuszczanym dachem niż w większości innych krajów europejskich. Kabriolety oferują obecnie podobny poziom wyrafinowania i bezpieczeństwa, jak ich odpowiedniki ze stałym dachem, zwłaszcza, gdy są wyposażone w metalowy składany dach – powiedziała Karolína Topolová, dyr. Generalna Aures Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA Auto. 
W lipcu mediana przebiegu kabrioletów wynosiła 168.000 km, a więc mniej niż mediana dla wszystkich samochodów używanych na rynku wtórnym, która wynosi 179 000 km. Najtańszym kabrioletem oferowanym na rynku wtórnym był Peugeot 206, którego mediana ceny wynosiła 5.950 złotych, a mediana przebiegu 201 033 km. Wśród tanich kabrioletów w następnej kolejności znalazły się: Citroen C3 (6 250 zł) i Ford Streetka (8750 zł). Z kolei wśród najdroższych kabrioletów znalazy się: Bentley Continental (925 000 zł), Aston Martin Vantage (643 400 zł) oraz Ferrari California (578 000 zł). 

Źródło

Skomentuj artykuł: