Wpierw w USA później w Polsce? Jedzenie poza domem staje się luksusem

Amerykanie coraz częściej starają się jeść w domu zamiast poza domem, wynika ze styczniowych danych indeksu cen konsumpcyjnych. Dzieje się tak, ponieważ ceny artykułów spożywczych wzrosły o 1,2% rok do roku, podczas gdy ceny żywności spożywanej w restauracjach wzrosły średnio o 5,1%.

Dane te, to kolejne przypomnienie o tym, jak inflacja wpływa na codzienne życie Amerykanów. Mimo że wzrost cen zwalnia, ceny pozostają znacznie wyższe niż przed pandemią. A w tym roku wyborczym wyższe ceny żywności, które wzrosły w zeszłym miesiącu do najwyższego miesięcznego poziomu od roku, mogą stanowić problem dla kampanii prezydenta Joe Bidena.

Podczas gdy tempo inflacji w przypadku artykułów spożywczych i żywności w restauracjach znacznie spadło w porównaniu z ubiegłym rokiem, to jednak tendencja ta się utrzymuje. W styczniu 2023 r. taniej było zjeść poza domem, a ceny żywności wzrosły o 8,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ceny artykułów spożywczych wzrosły o 11,3% rok do roku.

Zdaniem niektórych analityków rynku, w świecie po pandemii, konsumenci poświęcają więcej swoich budżetów na usługi niż na towary. Popyt na usługi wywiera presję na wzrost płac, co z kolei przyczynia się do wzrostu cen.

Największy wzrost płac występuje w sektorach takich jak opieka zdrowotna, administracja rządowa oraz rekreacja i hotelarstwo. Ponieważ nadal jest dużo rezygnacji wiele firm musi podnosić płace, aby przyciągnąć i zatrzymać pracowników.

Jakie rodzaje żywności najbardziej w ciągu ostatniego roku za oceanem podrożały? Według portalu CNN Business świeże warzywa zaczynają być na wagę złota. Ceny tej kategorii żywności wzrosły tylko w ubiegłym miesiącu o 2,4%. Najbardziej zauważalny wzrost odnotowano w pomidorach, które w styczniu kosztowały o 4,6% więcej w porównaniu z grudniem.

We wszystkich towarach i kategoriach, ceny mrożonych soków niegazowanych i napojów były największe w ciągu ostatniego miesiąca i roku. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 9,9%, a w ciągu 12 miesięcy, które zakończyły się w styczniu, wzrosły o 29%. Prawdopodobnie można za to winić pogodę – w szczególności huragany – a także niszczycielską chorobę cytrusów.

Co stało się tańsze? Z drugiej strony, szynka oraz ryby i owoce morza odnotowały największe spadki cen spośród wszystkich kategorii żywności. Jednak w ujęciu rocznym jaja nadal były zwycięzcą największych spadków cen (-28,6%). Może to nie potrwać dłużej, biorąc pod uwagę, że ceny jaj wzrosły w zeszłym miesiącu o 3,4% w porównaniu z grudniem, ponieważ ptasia grypa po raz kolejny uderzyła w branżę. Sałata (-11,7%) i jabłka (-8,9%) zajęły drugie i trzecie miejsce pod względem największych rocznych spadków cen żywności.

Źródło

Skomentuj artykuł: