Zapaść programu Czyste Powietrze. Ogromny spadek liczby wniosków

Klęska kolejnej odsłony programu Czyste Powietrze. Jak wynika z danych przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej między kwietniem a czerwcem 2025 r. złożono siedmiokrotnie mniej wniosków niż rok wcześniej.

O sprawie wniosków o dotację w programie Czyste Powietrze informuje Polski Alarm Smogowy. PAS skierował w tej sprawie zapytanie do NFOŚiGW.

Z odpowiedzi wynika, że w okresie od 31 marca do 30 czerwca 2025 r. (trzy miesiące od kolejnego uruchomienia programu) złożono 11 160 wniosków o dotację. Analogicznie - w II kwartale 2024 r. takich wniosków złożono 78 326, a w II kwartale 2023 r. - 54109. We wcześniejszych latach liczba ta wynosiła w terminie IV-VI - ok. 44 tys. wniosków.

 

– To co się dzieje z Programem Czyste Powietrze trudno nazwać inaczej niż zapaścią. Od swojego restartu Program w ciągu kwartału osiągnął taką samą liczbę wniosków, jaką przed zawieszeniem składano w ciągu dwóch tygodni

 

 - powiedział Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

PAS wskazuje, że popularność programu spadła po przeprowadzonych reformach jego kształtu.

- Program jest w głębokim kryzysie, a sposób, w jaki jest zarządzany jest nie do obrony. Mamy problem nie tylko ze spadkiem zainteresowania Czystym Powietrzem, ale również z zaległymi płatnościami dla firm i obywateli, którzy płacą cenę za błędy w zarządzaniu PCZP. Podważono również zaufanie społeczne do tego niezmiernie ważnego programu. Obawiam się, że bez zasadniczej zmiany podejścia do problemów, z jakimi boryka się Czyste Powietrze, rok 2025 będziemy wspominać jako ten, w którym Program w zasadzie został zatrzymany - stwierdził lider PAS, Andrzej Guła.

Pod koniec listopada 2024 r. NFOŚiGW wstrzymał przyjmowanie nowych wniosków w ramach programu "Czyste Powietrze", tłumacząc to koniecznością reformy programu i uszczelnienia systemu.

Program, w nowej formule, został wznowiony 31 marca 2025 r. Jesienią 2024 r. informowano także o wykorzystaniu dużej części środków przewidzianych na realizację programu.

Zmiany, które pojawiły się w programie w 2025 r. to m.in. wyższe progi dochodowe, potwierdzenie standardu energetycznego domu przed i po realizacji przedsięwzięcia oraz określenie maksymalnych kwot dotacji, a także wprowadzenie listy ZUM, która - według założeń - "pomaga w wyborze urządzeń i materiałów kwalifikujących się do dofinansowania" w zakresie pomp ciepła, kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet.

Źródło