Gdzie można skorzystać z bonu turystycznego? ZOBACZ listę podmiotów

Od soboty 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny. W ciągu zaledwie dwóch pierwszych dni przesłano zainteresowanym  ponad 142 tys. bonów o wartości ponad 122 mln zł, co wskazuje na duże zainteresowanie rządową inicjatywą. Jednak wielu z nas głowi się gdzie i w jaki sposób z bonu może skorzystać. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na wszelkie nurtujące państwa pytania.


Komu przysługuje bon turystyczny? 

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Jak otrzymać bon turystyczny?

Realizacja tego świadczenia odbywa się przez PUE ZUS. Od 1 sierpnia bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić pomiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Na stronie ZUS dostępny jest też przejrzysty film instruktażowy.
 

Kiedy mamy już profil zaufany na PUE, możemy przejść do złożenia wniosku o bon turystyczny. Jak to zrobić? Krótki film przeprowadzi nas przez ten proces krok po kroku.

UWAGA: ponieważ zgodnie z przepisami z bonu turystycznego mogą skorzystać rodzice dzieci, którym przyznano świadczenie z programu Rodzina +500 plus+, ważne jest, aby o bon starały się te same osoby, które wnioskowały o 500 plus. Wówczas wygenerowanie bonu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) odbędzie się bez żadnego problemu.

Mamy już bon turystyczny i co dalej?

Kiedy już mamy w ręku „elektroniczny pieniądz” w postaci bonu, musimy ustalić jak chcemy go wykorzystać.  Bon turystyczny możemy zrealizować na terenie całego kraju, płacąc nim za pobyt w hotelach, pensjonatach, na campingach, ale także w gospodarstwach agroturystycznych. Można nim także płacić za imprezy turystyczne organizowane przez przedsiębiorców lub organizacje pożytku publicznego, w tym m.in. stowarzyszenia, fundacje, czy kluby sportowe.

Należy pamiętać, że przez impreza turystyczna to połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji. Pojęcie to obejmuje np. pobyt dziecka na „zielonej szkole”, kolonii czy obozie – harcerskim, sportowym, rekreacyjnym, zarówno latem, jak i zimą.

Z tą wiedzą możemy przejść do następnego kroku, a mianowicie do wyboru miejsca wypoczynku dla naszych pociech, a także dla nas samych. Dużą pomocą jest tu specjalna wyszukiwarka podmiotów, które akceptują bony turystyczne.

Narzędzie to pozwala na szybkie ustalenie gdzie i jak możemy wypocząć płacąc bonem turystycznym. Oprócz prostej wyszukiwarki, na stronie tej możemy także zapoznać się z alfabetyczną listą podmiotów honorujących tego typu płatność.

Wyszukiwarka i lista podmiotów znajduje się ona na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jak zapłacić bonem turystycznym?

Finał naszej przygody z bonem turystycznym nastąpi podczas rezerwacji pobytu lub przy zakwaterowaniu. Płatność nastąpi z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Wystarczy przekazać nasz niepowtarzalny numer bonu podmiotowi realizującemu usługę turystyczną w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup zapłacić za usługę. 
Bonem możemy płacić aż do wyczerpania środków do 31 marca 2022 roku.

Przypominamy, że pojawiły się już próby oszustw „na bon turystyczny”, a w internecie można znaleźć oferty sprzedaży bonu za czterysta złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Oferta sprzedaży bonu turystycznego? To ordynarny przekręt

Zalecamy zatem korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji na stronie bonturystyczny.gov.pl, a także na łamach naszego serwisu. Wszelkie informacje na temat bonu, można uzyskać także za pośrednictwem całodobowej infolinii pod nr tel. 22 11 22 111. Pytania można też przesyłać na adres e-mail bon@zus.pl

 

Skomentuj artykuł: