Gmina może otrzymać twój majątek. Jak się zabezpieczyć?

Co roku, setki gmin w Polsce jako spadkobiercy ustawowi, dziedziczą majątek po zmarłym, który nie miał żadnych krewnych i nie zostawił testamentu. Czasami zdarza się, że majątek stanowią same długi spadkowe, które gmina musi spłacić. Coraz częściej jednak, po zaspokojeniu roszczeń wierzycieli, na konto gminy wpływa kilka, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

Fundacja Otwarte Forum zapytała sto polskich gmin, czy w latach 2015-2020 otrzymały spadek jako spadkobiercy ustawowi, a jeśli tak, to jaka kwota wpłynęła na ich konto po spłacie wszystkich zobowiązań.

Gryfów Śląski otrzymał dwie nieruchomości, a na konto gminy wpłynęło ponad 177 tys. zł. Budżet gminy Siemianowice Śląskie zasiliła kwota ponad 49 tys. zł, jednak z 40 spraw spadkowych, tylko 6 zostało zakończonych. Gmina Kalisz otrzymała we wskazanym terminie 19 spadków, 2 sprawy są w toku, a dotychczas na gminne konto wpłynęło prawie 300 tys. zł. Szczecin odziedziczył spadek po 106 zmarłych, a czysta masa spadkowa wyniosła ponad 3,5 mln zł. Gmina będzie musiała jednak spłacić jeszcze długi, zatem na konto samorządowe wpłynie o wiele mniej środków.

Pozostawienie spraw własnemu biegowi i tym samym przekazanie gminie całego majątku, na który przez całe życie ciężko pracowaliśmy to jedno z wielu rozwiązań. Inną opcją jest sporządzenie testamentu, najlepiej notarialnego, bo bardzo trudnego do podważenia. Można w nim uwzględnić dowolne osoby lub instytucje, wśród nich członków rodziny, przyjaciół, lokalną bibliotekę, dom dziecka, fundację lub stowarzyszenie.

O tym, jak przygotować się do pisania testamentu, na co zwracać uwagę sporządzając ten dokument oraz jak mieć pewność, że nasza wola zostanie uszanowania, będą opowiadać eksperci specjalizujący się w prawie spadkowym. W ramach rozpoczynającego się Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów, już w poniedziałek, środę oraz w piątek, na fanpage’u facebookowym “Napisz Testament”, odbędą się webinary poruszające najważniejsze aspekty prawa spadkowego. Wszystko opowiedziane łatwym, przystępnym i ciekawym językiem, skierowanym do szerokiego grona odbiorców. Każdy, kto chciałby skonsultować swoją sprawę spadkową będzie mógł ponadto zadzwonić na infolinię testamentową oraz zamówić poradnik testamentowy, wysyłając maila na adres kontakt@napisztestament.org.pl.

Wszystkie informacje można znaleźć na stronie www.napisztestament.org.pl oraz na fanpage’u kampanii na Facebooku https://www.facebook.com/NapiszTestament

Skomentuj artykuł:

N