W III kwartale br. tempo wzrostu PKB Chin spowolniło do 4,6 proc. rok do roku, osiągając najniższy poziom od początku 2023 r., gdy zaczęto znosić restrykcje pandemiczne - wynika z opublikowanych dzisiaj danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS). W drugim kwartale chińskie PKB wzrosło o 4,7 proc.
Spowolnienie gospodarcze w Chinach utrzymuje się w następstwie załamania zaufania przedsiębiorstw i konsumentów, a także trudności na rynku nieruchomości i niskiego popytu krajowego - wynika z analiz japońskiego nadawcy NHK.
Chiny stanęły w obliczu "nowych okoliczności i nowych problemów w krajowej działalności gospodarczej", jednak "większość wskaźników dotyczących produkcji i popytu we wrześniu uległa poprawie"
- napisało NBS w komentarzach opublikowanych wraz z danymi.
Pod koniec września władze w Pekinie podjęły działania mające pobudzić gospodarkę, w tym obniżyły stopy procentowe i koszty kredytów hipotecznych oraz zwiększyły wsparcie finansowe dla deweloperów znajdujących się w trudnej sytuacji.
Wielu analityków twierdzi jednak, że działania te nie wystarczą, by przywrócić zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw oraz złagodzić presję deflacyjną - pisze portal Nikkei Asia.
"Chociaż jest to marginalny spadek (tempa wzrostu PKB) w porównaniu z drugim kwartałem, utrudnia osiągnięcie oficjalnego celu wzrostu na poziomie 5 proc., jeśli trend ten utrzyma się do końca roku" - powiedział Zhang Zhiwei, prezes i główny ekonomista Pinpoint Asset Management cytowany przez dziennik "South Asia Morning Post".