Chiny wypierają USA w tym regionie? "To jest już faktem"

Chińskie wyzwanie gospodarcze wobec Stanów Zjednoczonych, czołowego to tej pory partnera Ameryki Łacińskiej, jest już faktem - zauważają czołowe latynoamerykańskie media.

Jako początek tego procesu media zgodnie wymieniają podróż, którą chiński prezydent Xi Jinping odbył w listopadzie ubiegłego roku do Ameryki Południowej celem dokonania inauguracji portu morskiego w Chancay w Peru, zbudowanego w ramach chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, którego koszt wyniósł trzy miliardy dolarów.

Podczas tej podróży Xi spotkał się m.in. z przywódcami Meksyku, Brazylii, Boliwii, Chile i Argentyny. Podkreślał wówczas, że zależy mu na zacieśnieniu więzi gospodarczych z tym regionem.

Według latynoamerykańskich mediów Chiny weszły w rolę wiodącego w inwestycjach partnera gospodarczego gospodarki latynoamerykańskiej w konkurencji ze Stanami Zjednoczonymi. Pekin podważa długotrwałą hegemonię Stanów Zjednoczonych w Ameryce Łacińskiej już od dwóch dekad. W co najmniej sześciu krajach - Panamie, Peru, Chile, Urugwaju, Brazylii i Boliwii - Chiny robiły to powoli, ale skutecznie.

W ciągu pierwszego miesiąca urzędowania, co odnotowały media całej Ameryki Łacińskiej, prezydent USA Donald Trump zawiesił kolejne amerykańskie programy pomocy zagranicznej dla najsłabszych państw regionu.

Amerykańska profesor Carol Wise, zajmująca się chińską polityką zagraniczną, zarzuciła administracji prezydenta Trumpa "popełnienie kardynalnego błędu w jego polityce zagranicznej, czym było okazanie ostentacyjnej wrogości wobec wielu państw Ameryki Łacińskiej, co Chiny skwapliwie wykorzystały".

Jak dotąd, z niechęci wobec regionu Ameryki Łacińskiej skorzystał m.in. dotychczasowy partner Stanów Zjednoczonych, Meksyk, ponieważ chińskie firmy zaczęły zmieniać swoich dotychczasowych amerykańskich partnerów na meksykańskich nabywców ich towarów - piszą meksykańskie dzienniki.

Z nieco ponad 5 milionów dolarów w 2013 roku sprzedaż chińskich towarów w Meksyku szacowana jest ostatnio na blisko 600 milionów dolarów w 2022 roku.

Od początku prezydentury Trumpa Chiny w błyskawicznym tempie zastępują Meksykowi jego tradycyjnego partnera - zauważa meksykańska prasa.

Tempo tych zmian jest z każdym tygodniem coraz szybsze, chociaż meksykańsko-amerykańska wymiana handlowa pozostaje wciąż według oficjalnych danych do siedmiu razy większa niż wymiana z Chinami.

Już ponad 20 krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów uczestniczy w chińskiej inicjatywie Pasa i Szlaku, która służy rozszerzaniu globalnych wpływów Chin, jeśli chodzi o mechanizmy finansowania zakrojonych wielką skalę projektów inwestycyjnych.

Oficjalne wizyty w Pekinie złożyło od początku 2023 roku ośmiu prezydentów krajów Ameryki Łacińskiej.

Źródło