Komisja przemysłu PE poparła porozumienie w sprawie tzw. listy surowców krytycznych. Co się na niej znajduje?

Komisja przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego poparła porozumienie, które negocjatorzy europarlamentu i państw członkowskich zawarli w sprawie tzw. listy surowców krytycznych w UE. Uznanie roli węgla koksowego dla europejskiej gospodarki to sukces Polski - komentuje europosłanka Izabela Kloc (PiS). 

Podczas głosowania 50 europosłów opowiedziało się za porozumieniem, a czterech wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.

Jak powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową europosłanka Izabela Kloc (PiS), na kolejnym etapie legislacji udało się utrzymać status węgla koksowego jako surowca o krytycznie ważnym znaczeniu.

"Ustawodawstwo unijne musi teraz uwzględniać wyjątkowy status tego surowca. Komisja Europejska nie będzie mogła nakładać na kopalnie węgla koksowego zbyt dużych obciążeń związanych chociażby z redukcją emisji metanu. Oznacza to również większe możliwości pozyskiwania środków finansowych na niezbędne inwestycje, chociażby z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Uznanie roli węgla koksowego dla europejskiej gospodarki to sukces Polski i jednocześnie ważny wyłom w antywęglowej polityce Brukseli" 

– powiedziała Kloc.

Samochody elektryczne, panele słoneczne i smartfony zawierają surowce krytyczne. Wraz z globalnym przejściem na odnawialne źródła energii oraz cyfryzacją gospodarek i społeczeństw, popyt na strategiczne surowce, takie jak m.in. kobalt i lit, ma gwałtownie wzrosnąć w nadchodzących dziesięcioleciach.

Akt w sprawie surowców krytycznych służy zwiększeniu konkurencyjności i niezależności UE w tym obszarze. Ma promować innowacje, wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, a także pobudzać badania i rozwój dotyczące metod wydobycia i produkcji bardziej przyjaznych środowisku.

Źródło

Skomentuj artykuł: