Orlen rozpoczął rozmowy z KE w sprawie przejęcia Energi

W sprawie przejęcia Energi rozpoczęliśmy dialog z Komisją Europejską - powiedziała dziś wiceprezes PKN Orlen Patrycja Klarecka. Wczoraj zarząd Grupy Energa przedstawił stanowisko, w którym uznaje za godziwą cenę akcji wskazaną w wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż.

- Jeśli chodzi o Komisję Europejską, to rozpoczęliśmy już z nimi dialog, złożyliśmy wniosek prenotyfikacyjny i będziemy dalej w tym dialogu, natomiast (...) nie spodziewamy się większych problemów

powiedziała.

- Energa działa trochę w innym segmencie - nie będzie na pewno takich wątpliwości jak przy Lotosie - dodała.

Klarecka przypomniała, że w piątek 31 stycznia rozpoczynają się zapisy na akcje Energii, które potrwają do 9 kwietnia.

Na początku grudnia 2019 r. PKN Orlen ogłosił, że chcę przejąć pomorski koncern energetyczny Energa, trzeciego największego dostawcę prądu w Polsce.

Prezes koncernu Daniel Obajtek tłumaczył, ta fuzja to "ważny krok" spółki na drodze transformacji z koncernu naftowego w "koncern multienergetyczny".

W ogłoszonym wówczas wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji Energa S.A. cena akcji został określona na 7 złotych za sztukę, przy wartości nominalnej 10,92 zł.

Tuż po ogłoszeniu wezwania przez PKN Orlen, zarząd Energi poinformował, że analizuje warunki wezwania i konsekwencję dla Grupy Energa.

W opublikowanym wczoraj stanowisku, zarząd Grupy Energa, ocenił m.in, że "cena akcji proponowana w Wezwaniu odpowiada wartości godziwej akcji Spółki".

W części poświęconej "strategicznym planom wzywającego wobec spółki", czytamy:

"Wzywający traktuje tę transakcję jako inwestycję strategiczną i długoterminową. Zgodnie z treścią Wezwania, zamiarem Wzywającego jest stworzenie zintegrowanego koncernu typu multi-utility, powstałego w wyniku połączenia działalności Wzywającego oraz Spółki, zdolnego do efektywniejszego działania na coraz bardziej konkurencyjnym rynku paliwowym i energetycznym, przy jednoczesnym zwiększeniu odporności połączonego biznesu na ryzyka i wahania rynkowe. Wzywający planuje realizację strategicznych inwestycji rozwojowych, takich jak rozwój odnawialnych źródeł energii czy digitalizacja produkcji, pozwalających na dalsze zwiększenie innowacyjności i rentowności spółek"

informuje zarząd Grupy Energa.
Źródło

Skomentuj artykuł: