Włochy są kolejnym krajem, który rozważa zawieszenie obowiązującego systemu handlu uprawnieniami do emisji ETS.
Powodem decyzji włoskich władz są wysokie ceny energii, a w szczególności cen gazu. Według platformy Statista, w 2022 r. 47 proc. energii elektrycznej we Włoszech pochodziło z gazu ziemnego.
Włoskie władze uważają, że ceny gazu "nie mogą zależeć od TTF w Amsterdamie, co napędza spekulacje".
- System ETS, który obciąża przedsiębiorstwa, musi zostać zawieszony - postuluje Vannia Gava, wiceminister włoskiego rządu ds. środowiska. Gava sugeruje, że Komisja Europejska powinna zbadać możliwe spekulacje wokół TTF i "naprawić system".
Stiamo lavorando con il ministro Giorgetti per ridurre il caro bollette. Il prezzo del gas non può dipendere dal TTF di Amsterdam, che alimenta la speculazione. Serve sospendere il sistema ETS, che pesa sulle imprese.#Mase #Ambiente #Energia #bollette pic.twitter.com/8hr1iFuz9H
— Vannia Gava (@VanniaGava) February 17, 2025
Zdaniem włoskiej wiceminister, nie można dopuścić do dalszego wzrostu cen energii, dopóki "nie będzie dostępnej na szeroką skalę alternatywy dla gazu".
Ceny gazu najwyższe od miesięcy
Ceny gazowych kontraktów terminowych na giełdzie w Amsterdamie są w ostatnich tygodniach najwyższe od jesieni 2023 r. Tylko od połowy grudnia 2024 r., ceny wzrosły o ok. 40 proc.
Czytaj także: Ceny gazu ziemnego w Europie najwyższe od roku
Opublikowany niedawno raport Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu wskazuje, że ceny uprawnień do emisji CO2 do 2030 r. mogą wzrosnąć trzykrotnie, a do 2040 r. - pięciokrotnie.
"Zauważono, że również nowe cele redukcyjne do 2030 r. zaostrzone z 43 proc. do 62 proc., mogą także skutkować spadkiem darmowych przydziałów uprawnień do emisji wydawanych branżom energochłonnym na podstawie wskaźników produktowych, jeśli okaże się, że liczba bezpłatnej alokacji w ramach wskaźników będzie zbyt wysoka w stosunku do całkowitej dostępności puli uprawnień w systemie EU ETS" - czytamy w raporcie.
Polskie plany na reformę
Jak podaje Business Insider, rząd w Warszawie zaproponował reformę systemu, polegającą m.in. na zwiększeniu puli dostępnych uprawień do emisji CO2, a także dodatkowe uprawnienia za "zielony CO2".
Niedawno europoseł Daniel Obajtek przedstawił program reformy ETS, polegający na możliwości zamrażania pozwoleń na emisję CO2 do kwoty potrzebnej na zielone inwestycje.
Czytaj także: Europoseł ma pomysł na reformę ETS. Proponuje mrożenia