Wstrzymano pracę polskiego reaktora. Wciąż czeka na licencję

Od 31 marca do 8 maja 2025 r. planowana jest przerwa techniczna w działaniu reaktora MARIA. Dyrekcja Instytutu podejmuje działania, aby do tego czasu proces licencjonowania zakończył się sukcesem - poinformowało Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Maria to jedyny działający polski reaktor jądrowy znajdujący się w Instytucie Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku. Uruchomiony został w grudniu 1974 r. Główna rola reaktora to produkcja substancji potrzebnych w medycynie nuklearnej. Reaktor zabezpiecza ok. 10 proc. światowej produkcji molibdenu-99, jest także ważnym producentem jodu-131.

"Od 31 marca do 8 maja 2025 r. planowana jest przerwa techniczna w działaniu reaktora MARIA. Dyrekcja Instytutu podejmuje działania, aby do tego czasu proces licencjonowania zakończył się sukcesem" 

- przekazało NCBJ.

Centrum wskazało, że 20 sierpnia 2024 r. złożyło wniosek o  wydanie nowego zezwolenia na eksploatację reaktora MARIA. Po prośbie o uzupełnienie dokumentacji przez Państwową Agencję Atomistyki, wniosek przekazano 23 września 2024 r.

"Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Państwowa Agencja Atomistyki pozostają w ciągłym kontakcie. Pracownicy Agencji analizowali dokumentację, zadawali pytania oraz zwracali się do Centrum o kolejne wyjaśnienia i uzupełnienia. Odpowiedzi na pytania były udzielane terminowo. W ramach obowiązującego zezwolenia w reaktorze MARIA przeprowadzono dwukrotnie ocenę okresową bezpieczeństwa: pierwszą w 2018 r. oraz drugą w 2022 r. W 2023 r. przedstawiono Państwowej Agencji Atomistyki raport z oceny. Ocena okresowa nie należy do dokumentów wyszczególnionych w rozporządzeniu, na podstawie którego Instytut ubiega się o licencję" - napisało NCBJ.

 

Źródło