Firmy staną przed „widmem bankructwa“? Jest pismo rzecznika MŚP do marszałka Sejmu. Chodzi o ceny energii

Ograniczenie cen energii powinno objąć sektor małych i średnich przedsiębiorców na 2024 r.; projekt ustawy powinien zawierać obecne obowiązujące przepisy dot. maksymalnych cen prądu dla MŚP - wskazał we wtorek rzecznik MŚP Adam Abramowicz w piśmie skierowanym do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Rzecznik MŚP w piśmie do marszałka Sejmu podkreślił, że projekt ustawy dotyczący ograniczenia cen energii na rok 2024 powinien objąć również sektor małych i średnich przedsiębiorców. "W przeciwnym wypadku tysiącom polskich firm zajrzałoby w oczy widmo bankructwa lub konieczność zwolnień pracowników w wypadku skokowego wzrostu cen prądu" – podkreślił Abramowicz.

Wskazał, że sektor MŚP jest beneficjentem ograniczenia cen energii wprowadzonego za lata 2022/2023, co pozwoliło na "bezpieczne zaplanowanie i realizację budżetów firm z sektora MŚP w ostatnich latach".

"Zwracam się z prośbą, aby procedowany przez państwa posłów projekt ustawy zawierał obecne obowiązujące przepisy w zakresie maksymalnych cen prądu dla MŚP na kolejny 2024 rok"

podsumował rzecznik

Grupa posłów Polska 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r., który zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt ma umożliwić budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Autorzy projektu zaproponowali też rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznacza, że nie trzeba będzie analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował we wtorek, że najprawdopodobniej "te dwa tematy" zostaną rozdzielone. "Jednym tematem zajmie się Sejm natychmiast - mówię tutaj o tej kwestii mrożenia cen energii, a drugim tematem - bo on nie zostanie odpuszczony - tematem uwolnienia energii z wiatru na lądzie zajmie się Sejm, być może już w trybie projektu rządowego - tym samym, tylko przepuszczonym przez tryby legislacyjne rządu, jak najszybciej, bo my jak najszybciej tych rozstrzygnięć potrzebujemy" - dodał.

Rozwiązania dotyczące maksymalnych cen energii dla firm znalazły się z kolei w rządowym projekcie nowel ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nim maksymalna cena energii miałaby zastosowanie wobec tzw. odbiorców wrażliwych, dla samorządów, sektora MŚP i wyniosłaby 693 zł/MWh. Cena maksymalna 693 zł/MWh miałby mieć również zastosowanie do rozliczeń dla odbiorców w gospodarstwach domowych po przekroczeniu przez nich określonych limitów zużycia energii.

Źródło

Skomentuj artykuł: