Inflacja ponownie przekroczyła granicę celu NBP w związku z odmrożeniem cen energii i gazu; taki stan prawdopodobnie utrzyma się przez kolejny rok - napisali ekonomiści PIE w komentarzu do środowych danych GUS.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. wzrosły rdr o 4,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
W lipcu br. inflacja ponownie przekroczyła granicę celu NBP (cel NBP to 2,5 proc. +/- 1 p.p.) i taki stan prawdopodobnie utrzyma się przez kolejny rok - przekazał w środę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w komentarzu do danych GUS. Zmiana inflacji związana jest głównie z częściowym odmrożeniem cen energii elektrycznej i gazu, które podniosły wynik o 1,4 p.p. Kolejne 0,2 p.p. dodawały ceny żywności, lekko wzrosła też inflacja bazowa - dodał PIE.
Inflacja w lipcu ponownie przebiła granicę celu inflacyjnego – wzrosła do 4,2%. Główne zmiany związane są z częściowym odmrożeniem cen energii elektrycznej i gazu, które podniosło wynik o 1,4 pkt. Dalsze 0,2 pkt dodawały ceny żywności, lekko wzrosła też inflacja bazowa. pic.twitter.com/mX8rgfuxo5
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) July 31, 2024
Ekonomiści ocenili też, że najbliższe miesiące nie przyniosą większych zmian, choć w dłuższej perspektywie trend powinien być spadkowy. Zaznaczyli jednak, że inflacja może chwilowo wzrosnąć we wrześniu i październiku z uwagi na efekty statystyczne.
"Prognozy ekspertów sugerują raczej stabilizację światowych cen żywności i surowców energetycznych, co przekłada się na niewielkie zmiany CPI" - napisano w komentarzu.
Przekazano również, że inflacja bazowa w kolejnych miesiącach prawdopodobnie przestanie wyraźnie zwalniać – jej tempo wzrostu dalej będzie wysokie, głównie za sprawą szybkiego wzrostu cen usług. Dodano, że jej powrót do poziomu 2,5 proc. prawdopodobnie zajmie ok. 1,5 roku.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.