Kiedy możliwe zmiany stóp procentowych?

Prezes NBP, Adam Glapiński, stwierdził, że "nie widzi gotowości w Radzie Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych w tym roku kalendarzowym". Analitycy są zdania, że pierwsze obniżki możliwe będą bliżej połowy roku 2025, choć są także głosy, że cały rok 2025 przebiegnie bez zmian stóp.

"Jeśli na początku 2025 r. będziemy widzieli, że jesteśmy w paśmie celu, albo zaraz będziemy w paśmie celu, to taka dyskusja będzie. Czy ona przyniesie od razu wynik w postaci obniżki [stóp procentowych], trudno mi powiedzieć, ale wtedy jest ta możliwość. (...) Nie widzę gotowości w radzie do obniżki stóp w tym roku kalendarzowym" - powiedział prezes NBP, Adam Glapiński.

"Rada nie będzie przecież obniżać stóp procentowych, jeśli ma projekcję, że inflacja rośnie, (...) i że będzie rosnąć w najbliższych kwartałach"

dodał.

Jak powiedział szef NBP, o dyskusji na temat obniżki stóp procentowych będzie można mówić w momencie, gdy inflacja znajdzie się blisko rozszerzonego pasma celu inflacyjnego i jednoznaczne projekcje - zarówno modelowe i ekonometryczne - czy eksperckie pokażą schodzenie do celu inflacyjnego.

Wskazał też, że dzięki prowadzonej polityce pieniężnej złoty pozostaje silny, co działa przeciwinflacyjnie.

"Złoty jest silny ze względu na prowadzoną przez NBP politykę pieniężną w porównaniu z polityka pieniężną Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiego" - zaznaczył prezes. Dodał, że różnica stóp procentowych i przewidywania dotyczące kształtowania się stóp procentowych w dużej mierze kształtują kurs złotego i odpowiednio dolara i euro.

Stopy bez zmian także w 2025?

Analitycy ING BSK w scenariuszu bazowym zakładają, że do końca 2024 stopy procentowe pozostaną bez zmian, a pierwszych obniżek należy się spodziewać w drugim kwartale 2025.

"Łącznie w przyszłym roku stopy mogą spaść o 75-100 pb." - oceniają.

Eksperci Portu są zdania, że nawet w przyszłym roku może nie dojść do obniżek stóp.

- Teoretycznie pole do obniżek stóp może otworzyć się w pierwszej połowie 2025 roku, jednak na ten moment bardziej prawdopodobne wydaje się, że także i w kolejnym roku Rada może być mocno niechętna do obniżania kosztu pieniądza

– mówi Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający platformy inwestycyjnej Portu, komentując czwartkową decyzję RPP o utrzymaniu stóp na dotychczasowym poziomie.

Źródło

Skomentuj artykuł: