Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie jest osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce opublikowanej w czwartek Listy Szanghajskiej.
Najlepszą uczelnią świata po raz 22. został ogłoszony amerykański Harvard. Na drugim miejscu Academic Ranking of World Universities (ARWU) znalazł się Stanford, na trzecim Massachusetts Institute of Technology (MIT). Ranking szanghajski zdominowały jak zwykle uczelnie ze Stanów Zjednoczonych – wśród 10 najwyżej ocenianych jest ich osiem.
Zestawienie najlepszych europejskich uczelni otwiera brytyjski University of Cambridge (4. miejsce). To obok University of Oxford (7) jedyne instytucje spoza USA w pierwszej dziesiątce Listy Szanghajskiej.
Najlepszymi uczelniami w Polsce według Listy Szanghajskiej są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które uplasowały się w piątej setce – zajęły miejsca między 401-500. Kolejna w zestawieniu Politechnika Gdańska znalazła się w dziewiątej setce (801-900). Polską listę uzupełniają Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Wrocławski Uniwersytet Medyczny (miejsca 901-1000). W ubiegłorocznej edycji rankingu pojawiło się dziewięć uczelni, w 2022 r. było ich 11.
Dokładne miejsca w rankingu dotyczą tylko pierwszej setki najlepszych uczelni świata. Pozostałe są plasowane na liście w przybliżeniu – pojawiają się w grupach liczących 50 albo 100 placówek. W tym roku 32 uniwersytety po raz pierwszy znalazły się w rankingu. Najwięcej uwzględnionych w zestawieniu uczelni mają Chiny (450), Stany Zjednoczone (183) i Wielka Brytania (62).
Ranking najlepszych szkół wyższych, nazywany Listą Szanghajską, został po raz pierwszy opublikowany w 2003 r. przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju (Chiny). Od 2009 r. zestawienie przygotowuje firma ShanghaiRanking Consultancy, która w każdej edycji ocenia ponad 2500 uniwersytetów z całego świata, a tysiąc najlepszych umieszcza na liście. Firma co roku publikuje też m.in. ranking kierunków akademickich (Global Ranking of Academic Subjects) oraz listę najlepszych uczelni i wydziałów sportowych (Global Ranking of Sport Science Schools and Departments).
ARWU powstaje na podstawie sześciu wskaźników. To m.in. liczba absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fieldsa ("matematyczne Noble"), liczba najczęściej cytowanych badaczy, liczba artykułów publikowanych w czasopismach "Nature" i "Science" oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index).(