Polska Strefa Inwestycji działa już pięć lat. W tym czasie wydano ponad 2500 decyzji o wsparciu przedsięwzięć w kwocie ponad 114 mld złotych. - W ciągu pięciu lat praktycznie wyrównaliśmy wynik z poprzedniego ćwierćwiecza, a tego będzie jeszcze dużo, dużo więcej. Polska jest dzisiaj jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków - powiedział podczas konferencji „Polska Strefa Inwestycji – Inwestycje zaczynają się tutaj” Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
W latach 1995-2018, kiedy wsparcie dla inwestorów było udzielane w formule specjalnych stref ekonomicznych, łączna wartość inwestycji wyniosła 119,2 mld zł. Obecnie, od pięciu lat, wsparcie dla przedsięwzięć inwestycyjnych jest realizowane na terenie całej Polski, bez ograniczeń terytorialnych.
Podczas konferencji w Katowicach, poświęconej podsumowaniu działania pięciu lat Polskiej Strefy Inwestycji, Paweł Jabłoński ocenił, że obecnie charakter atrakcyjności Polski jako miejsca lokowania inwestycji jest inny niż w przeszłości, kiedy Polska konkurowała głównie niższymi kosztami pracy. Wiceminister podkreślił, że wraz ze wzrostem wynagrodzeń, a tym samym kosztów pracy, w Polsce wzrosła także jakość pracy.
- To jest coś, czego dziś nam zazdroszczą. Wynagrodzenia są jeszcze trochę niższe niż w Europie Zachodniej, ale relacja kosztów do jakości jest u nas jedną z najkorzystniejszych - na pewno w Europie, a nawet można powiedzieć, że na świecie
- Wciąż istnieje dystans do najbogatszych krajów, ale dynamika nadganiania bardzo się poprawiła. Kolejne firmy interesują się tym, aby lokować w Polsce inwestycje wysokiej jakości. Perspektywy wyglądają naprawdę dobrze. Jesteśmy optymistycznie nastawieni na to, że kolejne lata będą przynosiły nowe inwestycje, nowe decyzje o wsparciu – powiedział wiceminister Jabłoński.
Działalność PSI w liczbach
Jak poinformował, w pierwszym roku działania Polskiej Strefy Inwestycji (2018) wydano 348 decyzji o wsparciu, w 2019 – 353, w 2020 – 372, w 2021 – 713, w 2022 – 447, a do końca sierpnia tego roku 288 – w sumie takich decyzji było dotąd 2521.
39 proc. kapitału zainwestowały firmy polskie, 16 proc. niemieckie, a 9 proc. koreańskie. Dominują inwestycje w branżach środków transportu oraz żywności wysokiej jakości.
Trzecia część wartości inwestycji polskich przedsiębiorców pochodzi od mikro, małych i średnich firm. Według wiceministra Jabłońskiego dzięki PSI nastąpiło równomierne rozłożenie narzędzi wsparcia inwestycji w całej Polsce, na czym korzystają także mniejsze ośrodki, gdzie przybywa miejsc pracy. Przypomniał, że kolejna strefa przemysłowa, gdzie będą mogli lokować się inwestorzy, powstanie niebawem w Raciborzu.
Jak podano podczas konferencji, ogółem inwestycje w ramach Polskiej Strefy Inwestycji dadzą ok. 45,5 tys. miejsc pracy, natomiast firmy, które do 2018 roku ulokowały się w specjalnych strefach ekonomicznych, dały ok. 332 tys. miejsc pracy.
Wiceszef MSZ podziękował samorządom za dobrą współpracę przy pozyskiwaniu i tworzeniu warunków dla inwestorów w ramach PSI. Podkreślił, że ważne jest zachowanie równowagi między inwestycjami kapitału polskiego i zagranicznego, a także dbanie o jakościowy aspekt pozyskiwanych przedsięwzięć, z których wiele opartych jest na najnowocześniejszych technologiach.