Powrót 5 proc. stawki VAT na żywność od 1 kwietnia 2024 r. podniósł inflację w kwietniu - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W kończącym się miesiącu inflacja CPI wyniosła 2,4 proc. rdr (2,0 proc. rdr w marcu 2024), a w stosunku mdm - wzrosła o 1,0 proc.
Inflacja CPI w kwietniu wyniosła rdr 2,4 proc. - flash szacunek GUS. W marcu wskaźnik wynosił 2,0 proc. rdr. To pierwszy od długiego czasu wzrost poziomu inflacji w porównaniu z poprzednim miesiącem w skali rdr.
Miesiąc do miesiąca inflacja w kwietniu urosła o 1,0 proc. W marcu było to 0,2 proc.
Wśród przyczyn wzrostu inflacji znajduje się niewątpliwie koniec zerowej stawki VAT na żywność, będący elementem wprowadzonej przez rząd Zjednoczonej Prawicy tarczy antyinflacyjnej. Od 1 kwietnia 2024 r. VAT na żywność wynosi znów 5 proc.
Analitycy wskazują, że efekt powrotu stawki VAT na żywność będzie oddziaływał na inflację także w kolejnych miesiącach.
- Jak powrót wyższego VAT na żywność wpłynął na inflację? Z dzisiejszych danych widzimy ok. 65% przełożenia, co dołożyło 0,5 pp. do kwietniowej inflacji. Reszta (ok. 0,3-0,4 pp.) w kolejnych miesiącach. Dalszy spadek inflacji bazowej do ok. 4,1% r/r. - informują analitycy Pekao
🇵🇱Byliśmy bardzo blisko z naszym szacunkiem – według flash inflacja w kwietniu wzrosła do 2,4% r/r (Pekao: 2,3%, konsensus 2,5%).
Jak powrót wyższego VAT na żywność wpłynął na inflację? Z dzisiejszych danych widzimy ok. 65% przełożenia, co dołożyło 0,5 pp. do kwietniowej… pic.twitter.com/aWAyUCVoNX— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) April 30, 2024
Inflacja CPI w kwietniu wzrosła do 2,4% r/r (PKO: 2,5% r/r, kons.: 2,5% r/r) z 2,0% r/r w marcu. Nieco niższy niż zakładaliśmy wynik to zasługa cen żywności, które w ujęciu miesięcznym wzrosły o „jedynie” 2,1% m/m w warunkach powrotu 5-procentowej stawki VAT. Dane wskazują, że… pic.twitter.com/sGZMD7MSQO
— PKO Research (@PKO_Research) April 30, 2024
- Inflacja wzrosła w kwietniu do 2,4%, głównie z uwagi na ceny żywności – odzwierciedla to powrót do wyższej stawki VAT. Silniej rosły też ceny paliw z powodu droższej ropy naftowej na rynkach globalnych - zauważa Polski Instytut Ekonomiczny.
PIE wskazuje też, że "druga połowa roku przyniesie jeszcze wyższą inflację - głównie za sprawą cen energii oraz usług".
Druga połowa roku przyniesie jeszcze wyższą inflację – głównie ze sprawą cen energii oraz usług. Konsensus Bloomberg wskazuje, że inflacja w IV kw. powinna być zbliżona do 4,7%. Taki scenariusz jest jednak pesymistyczny - spodziewamy się niższych wyników z uwagi na niższe ceny… pic.twitter.com/3Dglez9RDZ
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) April 30, 2024
"Inflacja nadal pozostaje w środku celu Narodowego Banku Polskiego. Kwiecień to prawdopodobnie ostatni miesiąc, kiedy wzrost cen nie przekraczał 3,5 proc."
- ocenili ekonomiści Konfederacji Lewiatan.