Powrót VAT na żywność podniósł inflację w kwietniu

Powrót 5 proc. stawki VAT na żywność od 1 kwietnia 2024 r. podniósł inflację w kwietniu - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W kończącym się miesiącu inflacja CPI wyniosła 2,4 proc. rdr (2,0 proc. rdr w marcu 2024), a w stosunku mdm - wzrosła o 1,0 proc.

Inflacja CPI w kwietniu wyniosła rdr 2,4 proc. - flash szacunek GUS. W marcu wskaźnik wynosił 2,0 proc. rdr. To pierwszy od długiego czasu wzrost poziomu inflacji w porównaniu z poprzednim miesiącem w skali rdr.

Miesiąc do miesiąca inflacja w kwietniu urosła o 1,0 proc. W marcu było to 0,2 proc.

Wśród przyczyn wzrostu inflacji znajduje się niewątpliwie koniec zerowej stawki VAT na żywność, będący elementem wprowadzonej przez rząd Zjednoczonej Prawicy tarczy antyinflacyjnej. Od 1 kwietnia 2024 r. VAT na żywność wynosi znów 5 proc.

Analitycy wskazują, że efekt powrotu stawki VAT na żywność będzie oddziaływał na inflację także w kolejnych miesiącach.

- Jak powrót wyższego VAT na żywność wpłynął na inflację? Z dzisiejszych danych widzimy ok. 65% przełożenia, co dołożyło 0,5 pp. do kwietniowej inflacji. Reszta (ok. 0,3-0,4 pp.) w kolejnych miesiącach. Dalszy spadek inflacji bazowej do ok. 4,1% r/r. - informują analitycy Pekao

 - Inflacja wzrosła w kwietniu do 2,4%, głównie z uwagi na ceny żywności – odzwierciedla to powrót do wyższej stawki VAT. Silniej rosły też ceny paliw z powodu droższej ropy naftowej na rynkach globalnych - zauważa Polski Instytut Ekonomiczny.

PIE wskazuje też, że "druga połowa roku przyniesie jeszcze wyższą inflację - głównie za sprawą cen energii oraz usług".

"Inflacja nadal pozostaje w środku celu Narodowego Banku Polskiego. Kwiecień to prawdopodobnie ostatni miesiąc, kiedy wzrost cen nie przekraczał 3,5 proc.

- ocenili ekonomiści Konfederacji Lewiatan.

Źródło

Skomentuj artykuł: