Drastyczny spadek w polskim przemyśle. Takiej sytuacji nie było od lat

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w czerwcu wyniósł 44,8 pkt. wobec 47,1 pkt. w maju - podał S&P Global. Spadek pokazuje najbardziej znaczące pogorszenie warunków gospodarczych w sektorze przemysłowym od października 2023 r. Analitycy Credit Agricole oceniają, że skala obniżenia indeksu PMI w ostatnich dwóch miesiącach jest porównywalna do jego spadków po wybuchu wojny w Ukrainie.

"Tempa spadku nowych zamówień i produkcji przyspieszyły, a producenci wciąż redukowali zatrudnienie, zakupy i zapasy. Pogorszenie koniunktury uwidacznia także 12-miesięczna prognoza dla produkcji, która należała do najsłabszych od czasu pandemii" - napisano w komentarzu do badania.

Dane zebrano w dniach 12-24 czerwca 2025.

Spadek pokazuje najbardziej znaczące pogorszenie warunków gospodarczych w sektorze przemysłowym od października 2023.

W czerwcu trzy z pięciu komponentów głównego PMI - nowe zamówienia, produkcja i zapasy pozycji zakupionych - wpłynęły negatywnie na główny wskaźnik. Czas dostaw ponownie miał lekko pozytywny wpływ na odczyt indeksu, a tempo redukcji zatrudnienia wyhamowało.

"Spadek nowych zamówień zapoczątkowany w kwietniu nabrał w czerwcu tempa. Było ono najsilniejsze od października 2023 r., co respondenci badania uzasadniali stagnacją na rynku. Międzynarodowy popyt był wyraźnie słaby, głównie z powodu niesprzyjających warunków na rynkach europejskich (nowe zamówienia eksportowe spadły w największym stopniu od września 2023 r.)" 

- wskazano w komentarzu.

Drastyczny spadek produkcji

Utrzymujący się spadek nowych zamówień nadal wpływał na produkcję, która spadła w czerwcu drugi miesiąc z rzędu, w dodatku w najszybszym tempie od listopada 2022 r.

"W czerwcu firmy dostosowywały moce przerobowe do gwałtownie spadającej produkcji. Zatrudnienie spadło po raz czwarty od początku 2025 r., choć w nieco słabszym tempie niż w maju. Producenci drastycznie zmniejszyli też poziom zakupów środków produkcji drugi miesiąc z rzędu, po niewielkich wzrostach odnotowanych w marcu i kwietniu" - podano.

Z badania wynika, że prognozy dotyczące produkcji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyraźnie osłabły, co stanowi wyraźny zwrot w porównaniu do silnego optymizmu z końca pierwszego kwartału, sprzed okresu niepewności związanej z polityką celną.

Wskaźnik przyszłej produkcji, który w marcu odnotował najwyższą wartość od 45 miesięcy, ponownie spadł, osiągając najniższy poziom od listopada 2024 r.

Około jedna czwarta firm (24 proc.) spodziewa się wzrostu produkcji dzięki funduszom z KPO, poprawie warunków rynkowych w Niemczech i nowym produktom. Jednak prawie jedna na pięć firm (19 proc.) w ciągu najbliższych 12 miesięcy spodziewa się spadku z powodu słabego napływu zamówień i niepewności. 

"Duże zaskoczenie"

Analitycy Credit Agricole zwrócili uwagę, że indeks PMI dla polskiego przetwórstwa ukształtował się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (48,0 pkt.) i ich prognozy (49,5 pkt.). 

"W konsekwencji indeks PMI od dwóch miesięcy kształtuje się poniżej granicy 50 pkt., oddzielającej wzrost od zmniejszenia aktywności. Dane stanowią dla nas duże zaskoczenie nie tylko pod względem kierunku zmiany (koniunktura w przetwórstwie wśród głównych partnerów handlowych Polski w ostatnich miesiącach poprawia się) (...), ale również skali samego spadku

- poinformowali w komentarzu.

Dodali, że skala obniżenia indeksu PMI w ostatnich dwóch miesiącach jest porównywalna do jego spadków po wybuchu wojny w Ukrainie.

"Analizując napływające w ostatnich dwóch miesiącach dane z polskiego przetwórstwa można odnieść wrażenie, że sygnały wskazujące na ożywienie w polskim przetwórstwie okazały się fałszywe. Uwzględniając jednak wyraźną poprawę sytuacji w przetwórstwie strefy euro, w szczególności w Niemczech, uważamy, że polskie przetwórstwo powróci w kolejnych miesiącach na ścieżkę wzrostu" - dodano.

Wynika badania wskazały ponadto, że prognozy dotyczące produkcji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyraźnie osłabły, co stanowi wyraźny zwrot w porównaniu do silnego optymizmu z końca pierwszego kwartału, sprzed okresu niepewności związanej z polityką celną.

W ocenie ekonomistów Credit Agricole Bank Polska, wskazuje to, że firmy z polskiego przetwórstwa tracą wiarę w trwałość obserwowanego w ostatnich miesiącach ożywienia.

Źródło
Tagi