Peugeot i Fiat Chrysler finalizują fuzję. Powstanie czwarty największy producent samochodów
Peugeot i Fiat Chrysler poinformowały, że planowana fuzja przyniesie oszczędności w wysokości 3,7 miliarda euro, co pozwoli im pracować nad stworzeniem bardziej ekologicznych pojazdów. Nowa firma będzie połączeniem dwóch koncernów w stosunku po połowie.
Francuski producent samochodów PSA i włosko-amerykański rywal Fiat Chrysler (FCA) ogłosili, że podpisano umowę o połączeniu, tworząc czwartą co do wielkości firmę samochodową na świecie po Toyocie, Volkswagenie i Renault-Nissan-Mitsubishi. Grupa PSA produkuje marki Peugeot, Citroen, Opel i Vauxhall.
„Proponowana kombinacja będzie liderem w branży z zarządzaniem, możliwościami, zasobami i skalą, aby skutecznie wykorzystać możliwości, jakie daje nowa era w zakresie zrównoważonej mobilności” - stwierdziły obie firmy we wspólnym oświadczeniu.
Kierownictwo firm obiecało, że żadne fabryki nie zostaną zamknięte.
Szefem nowo powstałego giganta będzie dyrektor generalny PSA, Carlo Tavares, a prezes Fiata Chryslera, John Elkann, pozostanie prezesem połączonej spółki. Nowa nazwa połączonej firmy nie została jeszcze ogłoszona.
Firmy poinformowały, że fuzja przyniesie oszczędności w wysokości 3,7 miliarda euro (4,1 miliarda dolarów), które będą pochodzić z dzielenia się inwestycjami w platformy samochodowe, silniki, a także nową technologię i skalę zakupów.
Jak zwracają uwagę eksperci FCA szuka partnera, który pomógłby mu odejść od swoich przestarzałych, energochłonnych marek, takich jak SUV-y Jeep oraz ciężarówki RAM. Początkowo rozpoczął rozmowy z Renault, innym francuskim producentem samochodów, ale te rozmowy zakończyły się latem. W przypadku PSA umowa daje mu większy dostęp do lukratywnego rynku amerykańskiego.