Podano dane dla przemysłu. Perspektywy gwałtownie spadły

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w kwietniu wyniósł 50,2 pkt. wobec 50,7 pkt. w marcu - podał w piątek S&P Global. Zauważono, że warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym poprawiły się, ale widać sygnały ostrzegawcze, bo nowe zamówienia spadły.

Wskaźnik utrzymał się powyżej neutralnego progu 50,0 pkt. trzeci miesiąc z rzędu.

"Według najnowszych danych PMI zebranych przez S&P Global, warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym poprawiły się w kwietniu trzeci miesiąc z rzędu. Pojawiły się jednak sygnały ostrzegawcze, że obecna poprawa jest krucha, ponieważ nowe zamówienia spadły, a perspektywy na 12 miesięcy gwałtownie osłabły. Koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych ponownie wzrosły, lecz w stosunkowo słabym tempie"

 - wskazano w komentarzu do badania.

Dodano, że ogólne tempo ekspansji, wspierane przez wzrost produkcji i zatrudnienia, było zgodne ze średnią długoterminową. 

"Z drugiej strony, na ogólnych warunkach prowadzenia działalności zaważył niewielki spadek nowych zamówień, niższy poziom zapasów pozycji zakupionych oraz szybsze terminy dostaw" - dodano.

Autorzy raportu podali, że najbardziej pozytywny wpływ na warunki w sektorze miał w kwietniu wzrost produkcji. 

"Produkcja zwiększyła się trzeci miesiąc z rzędu, w dodatku w najszybszym tempie od lutego 2022" - wskazano.

W kwietniu podniósł się również poziom zatrudnienia (piąty wzrost w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy). Firmy zatrudniały nowych pracowników, aby sprostać bieżącym obciążeniom, ponieważ zaległości produkcyjne wzrosły po raz pierwszy od niemal trzech lat.

Jak podano w raporcie, chociaż produkcja i zaległości wzrosły w kwietniu, popyt na polskie towary przemysłowe nieznacznie osłabł.

"Nowe zamówienia spadły po raz pierwszy od trzech miesięcy, wznawiając ogólną tendencję spadkową obserwowaną w ciągu ostatnich trzech lat. Do ogólnego spadku nowych zleceń przyczynił się spadek eksportu. Należy jednak zauważyć, że zarówno całkowita liczba nowych zamówień, jak i tych z zagranicy spadła tylko w marginalnym tempie"

 - przekazano w raporcie.

W kwietniu prognozy produkcji na nadchodzące 12 miesięcy gwałtownie spadły. Wskaźnik przyszłej produkcji odnotował w kwietniu największy spadek mdm od powstania indeksu w 2012 roku. 

Źródło
Tagi