Znaczny wzrost eksportu niemieckiego uzbrojenia do Izraela

Rząd Niemiec dziesięciokrotnie zwiększył liczbę pozwoleń na eksport sprzętu wojskowego dla izraelskiej armii. Do 2 listopada br. włącznie zezwolono na eksport sprzętu wojskowego i uzbrojenia o wartości prawie 303 mln euro, czyli prawie dziesięciokrotnie więcej niż w całym 2022 roku, kiedy wyniósł on z około 32 mln euro. 

Dane resortu

Niemiecka agencja prasowa DPA, która podała te informacje powołuje się na źródła w Ministerstwie Gospodarki. Zezwolenia dotyczą w szczególności komponentów do obrony powietrznej i sprzętu komunikacyjnego.

Tylko od ataku terrorystycznego dokonanego przez Hamas na Izrael, do którego doszło 7 października, złożono 185 wniosków o wydanie pozwolenia na eksport. „W następstwie ataku terrorystycznego Hamasu na Izrael rząd Niemiec traktuje priorytetowo wnioski w sprawie sprzętu obronnego dla Izraela” – podało ministerstwo.

Według informacji, broń wykorzystywana na wojnie, o wartości nieco poniżej 19 mln euro, stanowiła jedynie około 6 procent całkowitej wartości eksportu. Zdecydowaną jego część stanowiło inne uzbrojenie o łącznej wartości ok. 284 mln euro.

Kategoria ta obejmuje na przykład pojazdy opancerzone, szkło ochronne lub wojskowe ciężarówki. Niemiecki rząd nie podaje szczegółów dotyczących dostaw, więc nie można zidentyfikować zaangażowanych niemieckich firm – podaje DPA. W poprzednim roku broń wojenna stanowiła nieco ponad 2 procent całkowitego wolumenu pozwoleń na dostawy do Izraela.

Zezwolenia na eksport broni i sprzętu wojskowego są przyznawane przez Ministerstwo Gospodarki przy udziale Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Urzędu Gospodarki i Kontroli Eksportu. W szczególnych przypadkach decyzję podejmuje Federalna Rada Bezpieczeństwa, w skład której wchodzi kanclerz Olaf Scholz (SPD) i inni ministrowie.

Źródło

Skomentuj artykuł: