Min. Telus o dalszej pomocy państwa dla rolników

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przekazał wiele ważnych informacji dotyczących pomocy w rolnictwie. Podczas konferencji prasowej szef resortu rolnictwa mówił m.in. na temat: pomocy dla rolników uprawiających kalafiory i brokuły, dodatkowej pomocy dla sadowników i plantatorów czy wydłużeniu terminów składania wniosków w aplikacji suszowej. Minister odniósł się także do doniesień medialnych dotyczących wypowiedzi ukraińskiego wiceministra gospodarki Tarasa Kaczki.

Minister poinformował o wydłużeniu terminu składania wniosków przez rolników w aplikacji suszowej, jak również przez komisje szacujące szkody do 30 października 2023 r. (było do 15 października 2023 r.). - Mamy sygnały od gmin, od wojewodów, że jeszcze nie mają gotowych protokołów, dlatego przesuwamy termin do 30 października. Przesuwamy o 15 dni, żeby dać szansę tym, którzy mają problemy z przygotowaniem protokołów - powiedział minister. 

Czytaj więcej w tym temacie

Wydłużone terminy udzielania kredytów

Przesuwamy również termin na tzw. mokrą kukurydzę. Nie mamy jeszcze zgody z Komisji Europejskiej, ale wydłużamy termin składania wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 października 2023 r. – powiedział minister Robert Telus.

Dotychczasowy termin zakładał możliwość złożenia wniosku tylko do 6 października 2023 r. Wsparcie dotyczy firm, które skupowały w ub. roku tzw. mokrą kukurydzę. Wsparcie wynosi 200 zł do 1 tony.

Wydłużamy termin udzielania kredytów skupowych z 15 października do 31 grudnia 2023 r. oraz dajemy możliwość skorzystania z tych kredytów podmiotom skupującym zboża i prowadzącym działalność związaną z destylowaniem, rektyfikowaniem i mieszaniem alkoholi – poinformował minister. – Firmy, które skupowały zboże, zwłaszcza kukurydzę, mogą ubiegać się o 2-procentowe kredyty do 40 mln zł. Chcemy pomóc również tym firmom. Tu jeszcze można sporo środków wykorzystać, te środki mamy. Dodatkowo rozszerzamy tę pomoc o gorzelnie – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Tak jak zapowiadałem, uruchamiamy dodatkową pomoc. Oprócz już istniejącej pomocy dla sadowników, którzy ponieśli szkody powyżej 70% danej uprawy, uruchamiamy pomoc dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały, w bieżącym roku, szkody w owocujących drzewach owocowych, uprawach krzewów owocowych i truskawek w wysokości co najmniej 30% i nie więcej niż 70% na powierzchni występowania tych upraw w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu. Na prośbę rolników rozszerzamy tę pomoc – poinformował Robert Telus.

Producenci rolni będą mogli składać wnioski o udzielenie pomocy do 30 października 2023 r.

Stawki tej pomocy wyniosą odpowiednio:

  • 2500 zł na 1 ha powierzchni uprawy owocujących drzew owocowych, na której powstały szkody, które objęły co najmniej 50% i nie więcej niż 70% danej uprawy;
  • 1250 zł na 1 ha powierzchni uprawy owocujących drzew owocowych, na której powstały szkody, które objęły co najmniej 30% i nie więcej niż 50% danej uprawy;
  • 1250 zł na 1 ha powierzchni uprawy owocujących krzewów owocowych lub truskawek, w której powstały szkody, które objęły co najmniej 50% i nie więcej niż 70% danej uprawy;
  • 625 zł na 1 ha powierzchni uprawy owocujących krzewów owocowych lub truskawek, w której powstały szkody, które objęły co najmniej 30% i nie więcej niż 50% danej uprawy.

Wysokość pomocy na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość w złotych 15 tys. euro.

Dodatkowo zostanie uruchomiona pomoc dla rolników produkujących kalafiory i brokuły, którym podmiot skupujący odmówił odbioru pełnej ilości zakontraktowanych produktów rolnych. Wnioski będzie można składać w ARiMR do 30 października 2023 r.

W uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim przygotowaliśmy rozporządzenie, które pozwoli na udzielenie wsparcia producentom brokułów i kalafiorów. Stawka pomocy wyniesie 1250 zł do hektara. Warunki pogodowe przyczyniły się do tego, że warzywa te dojrzały w jednym momencie. Firmy skupowe nie mogły ich odebrać ze względu na ograniczone moce przerobowe i część kalafiorów i brokułów zgniła na polach. Chcemy, aby ta pomoc została wypłacona jeszcze w tym roku – poinformował minister Telus.

Uruchamiamy drugi nabór wniosków o wsparcie na wymianę pokryć dachowych z azbestu w gospodarstwach rolnych, w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. To kolejna ważna informacja, na która czekają rolnicy. Wysokość wsparcia wynosi 40 zł/m2 wymienianego pokrycia dachu. Wsparcie skierowane jest do tych rolników, którzy jeszcze nie korzystali z dofinansowania na wymianę dachów – podkreślił minister Telus.

Ogłoszenie o tym naborze pojawi się na stronach ARiMR już 6 października br., a nabór potrwa od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r., z wykorzystaniem formularza elektronicznego na Platformie Usług Elektronicznych. Dofinansowanie przysługuje maksymalnie do 500 m2 wymienionego pokrycia dachu.

Minister poinformował także, że do dziś na konta rolników wpłynęła już rekordowa kwota ponad 6 mld zł, jako dodatkowa pomoc uruchomiona przez rząd Polski w związku z wojną w Ukrainie.

Minister odniósł się również do doniesień medialnych dotyczących wypowiedzi wiceministra gospodarki Ukrainy Tarasa Kaczki, o tym że Kijów zawiesił skargę skierowaną do Światowej Organizacji Handlu. – Domagamy się wycofania skargi, bo jest bezpodstawna i absurdalna. Jak może ukraiński rząd składać skargę na polski rząd, że ten pomaga polskiemu rolnikowi? To jest absurd. Apelujemy do strony ukraińskiej: jeżeli chcemy poprawić warunki naszej dyskusji i naszej relacji, to ta skarga powinna być po prostu wycofana – podkreślił polski minister rolnictwa. 

Skomentuj artykuł: