Jak Ryanair przetwarza dane pasażerów?

Urząd Ochrony Danych Osobowych sprawdzi, w jaki sposób irlandzka linia lotnicza Ryanair przetwarza dane osobowe w procedurze weryfikacji pasażerów - poinformował Urząd. Jak dodano, UODO chce wyjaśnić, czy bezpieczeństwo danych osobowych podróżnych nie jest zagrożone.

Urząd w komunikacie przekazał, że w związku z "licznymi sygnałami" od podróżnych dotyczącymi procedur weryfikacyjnych wykorzystywanych przez linie lotnicze Ryanair, UODO podjął działania zmierzające do wyjaśnienia, w jaki sposób przewoźnik przetwarza dane osobowe w procedurze weryfikacji pasażerów.

"W ostatnim czasie zaniepokojeni pasażerowie skierowali do organu nadzorczego liczne sygnały – poprzez infolinię UODO, zawiadomienia i skargi – na spółkę Ryanair, której zarzucają – ich zdaniem – niewłaściwą praktykę postępowania z danymi osobowymi"

przekazał Urząd Ochrony Danych Osobowych

Jak dodano, pasażerowie zgłaszali m.in., że przewoźnik w celu przeprowadzenia odprawy żąda np. skanów dowodów osobistych. Ponadto pojawiały się sygnały, że w przypadku odmowy oczekuje się uiszczenia przez pasażera opłaty za weryfikację jego tożsamości w systemie komputerowym.

"Konsekwentnie przypominamy, że utrata kontroli nad danymi osobowymi rodzi niebezpieczeństwo nieuprawnionego wykorzystania tych danych. Także ich nadmiarowe pozyskiwanie przez administratorów bywa nieuzasadnione. Dlatego cieszę się, że Polacy zwracają uwagę, jak i gdzie wykorzystywany jest ich dowód osobisty. Podjęliśmy odpowiednie działania, aby wyjaśnić, czy bezpieczeństwo ich danych osobowych nie jest zagrożone"

wskazał, cytowany w komunikacie, zastępca prezesa UODO Jakub Groszkowski

Jak podał Urząd, po analizie skarg i uzupełnieniu braków formalnych sprawa zostanie przekazana do irlandzkiego organu nadzorczego DPC (Data Protection Commission). "Zaangażowanie w sprawę irlandzkiego organu nadzorczego wynika z faktu, iż spółka Ryanair ma siedzibę w Irlandii" - podano.

UODO przypomniał, że zgodnie z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO) w takich przypadkach dalsze procedowanie odbywać się może w ramach mechanizmu współpracy między wiodącym organem nadzorczym a innymi organami nadzorczymi, których sprawa dotyczy.

"Jednocześnie Prezes UODO Jan Nowak zwrócił się do Prezesa UOKiK o rozważenie zbadania praktyk stosowanych przez tę linię lotniczą pod kątem tego, czy nie naruszają one zbiorowych interesów konsumentów" - podał UODO.

Ryanair w Polsce operuje na 13 lotniskach. Tegoroczny letni rozkład lotów przewoźnika w Polsce obejmuje 300 tras, w tym 35 nowych. 

Źródło

Skomentuj artykuł: