Kierowcy mają dość elektryków. Chcą wrócić do aut spalinowych

Prawie połowa amerykańskich właścicieli pojazdów elektrycznych chce wrócić do pojazdów napędzanych benzyną, wynika z danych McKinsey. Najważniejszym powodem niezadowolenia był brak infrastruktury do ładowania auta oraz spore koszty eksploatacji.

Raport McKinsey & Co. Mobility Consumer Pulse for 2024 ujawnił, że 46% właścicieli pojazdów elektrycznych w USA zamierza przy kolejnym zakupie wrócić do samochodów na benzynę. Zaskoczyło to nawet samą firmę konsultingową przeprowadzającą ankietę.

„Nie spodziewałem się tego” – przyznał Philipp Kampshoff, szef Centrum Mobilności Przyszłości McKinsey, w rozmowie z Automotive News. „Byłem przekonany, że właściciele elektryków będą zawsze kupować elektryki.”

W badaniu przeprowadzonym wśród prawie 37 000 konsumentów na całym świecie, Australia (49%) była jedynym krajem z wyższym odsetkiem właścicieli pojazdów elektrycznych skłonnych wrócić do silników spalinowych niż USA. W pozostałych krajach, takich jak Brazylia, Chiny, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Norwegia, średnio 29% respondentów planuje rezygnację z pojazdów elektrycznych.

Najważniejszym powodem, dla którego właściciele pojazdów elektrycznych chcą wrócić do samochodów na benzynę, jest brak infrastruktury ładowania (35%). Kolejne przyczyny to wysoki koszt posiadania (34%) i wpływ na styl jazdy podczas długich podróży (32%).

McKinsey zauważył, że choć zadowolenie z dostępności ładowania nieco wzrosło, nadal jest wiele do zrobienia. Tylko 11% właścicieli pojazdów elektrycznych uznało lokalną infrastrukturę ładowania za dobrze zorganizowaną, 40% wskazało brak ładowarek na autostradach, a 38% w pobliżu miejsca zamieszkania.

Te wyniki pojawiają się pomimo nacisków administracji Bidena na rozwój pojazdów elektrycznych. W 2021 r. przyjęto przepisy zobowiązujące do budowy pół miliona stacji ładowania do końca dekady. Jednak po trzech latach zbudowano tylko siedem federalnie finansowanych ładowarek, co spotkało się z krytyką z różnych stron politycznej sceny.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: