Stwórz plakat dla PLL LOT!

- Polskie Linie Lotnicze LOT ogłaszają konkurs na plakat. Pierwszą nagrodą w konkursie jest 10 tysięcy złotych oraz voucher na bilety lotnicze o takiej samej wartości. Konkurs w szczególności skierowany jest do profesjonalistów w dziedzinie grafiki i projektowania oraz studentów uczelni artystycznych. Prace konkursowe można nadsyłać do 31 lipca 2024 r.

Tadeusz Gronowski, Henryk Tomaszewski, Janusz Grabiański, Roman Cieślewicz, Waldemar Świerzy - to tylko niektórzy z grona twórców kultowych plakatów Polskich Linii Lotniczych LOT. Ich prace dla LOT-u na stałe zapisały się w kanonie najlepszych polskich plakatów reklamowych. Jednym z pierwszych był plakat przedstawiający „Polską Linię Lotniczą Aerolloyd” autorstwa Józefa Mehoffera z 1924 r. Najbardziej liczne i znane są późniejsze dzieła Grabiańskiego - stewardesa przytulająca dziecko, stewardesa podająca posiłek czy brązowy cocker spaniel, wysuwający zaciekawioną główkę z torby podróżnej.

Polskie Linie Lotnicze LOT, ogłaszając konkurs, otwierają możliwość dołączenia do wyjątkowego grona twórców lotowskich plakatów. Uczestnikami konkursu mogą być osoby pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, w szczególności profesjonaliści, zawodowo zajmujący się sztuką i projektowaniem, a także studenci uczelni artystycznych. Zadaniem konkursowym jest wykonanie projektu plakatu podkreślającego jeden z atrybutów marki LOT: komfort, jakość obsługi, gościnność, rozwój, profesjonalizm czy bezpieczeństwo. Inspirację do wykonania prac może stanowić również hasło reklamowe marki: „Ważne, z kim podróżujesz”.

„Promocja polskiej kultury i sztuki to jeden z filarów strategii Polskich Linii Lotniczych LOT, marki polskiej o globalnym zasięgu. Ogłaszając konkurs na nowy plakat, chcemy podtrzymać 95-letnią tradycję tworzenia lotowskich plakatów, które na stałe wpisują się do kanonu polskiego dziedzictwa. Inspiracją dla twórców może być platforma komunikacji pod hasłem: >>Ważne, z kim podróżujesz<<, pokazująca wyjątkowe doświadczenie podróży z LOT-em, które pasażerowie chcą współdzielić z najbliższymi” - mówi Ewa Lampart, dyrektor Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej PLL LOT.

Partnerem Konkursu na plakat dla PLL LOT jest Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Przewodniczącą kapituły konkursowej została Bożena Pysiewicz, kustosz w Muzeum Narodowym w Warszawie i kuratorka Muzeum Plakatu w Wilanowie. W składzie kapituły znaleźli się dr hab. Ryszard Kajzer - grafik, autor plakatów, ilustracji, projektów książek i znaków graficznych, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dr hab. Agnieszka Ziemiszewska - projektantka, plakacistka, edukatorka i wykładowczyni w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a także Bartłomiej Walczuk - designer, art-director wyspecjalizowany w brandingu, typografii i okładkach płyt oraz Julia Mirny - ilustratorka, graficzka i reżyserka animacji. PLL LOT w kapitule reprezentować będzie Ewa Lampart - dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej.

„Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie wspiera inicjatywy, które nawiązują do tradycji związanej z artystycznym plakatem reklamowym. Historia projektowania graficznego i historia LOT-u są ze sobą nierozerwalnie powiązane od początków istnienia przedsiębiorstwa. W zbiorach Muzeum Plakatu znajduje się ponad 100 lotowskich plakatów reklamowych, które powstawały od początków istnienia przedsiębiorstwa. To prace z końca lat 20. i lat 30. oraz projekty powstające w drugiej połowie XX wieku tworzone przez grafików związanych z polską szkołą plakatu. Ogłoszony właśnie konkurs to impuls do powstania współczesnych plakatów, z których najciekawsze, nagrodzone projekty powiększą muzealną kolekcję” - mówi Bożena Pysiewicz kuratorka Muzeum Plakatu, Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie, przewodnicząca kapituły konkursowej.

Pierwszą nagrodą w konkursie jest 10 tysięcy złotych oraz voucher na zakup biletów lotniczych w tej samej kwocie. Druga nagroda to 5 tysięcy złotych oraz voucher na kwotę 5 tysięcy złotych do wykorzystania na zakup biletów lotniczych, natomiast nagroda za trzecie miejsce to 3 tysiące złotych oraz voucher w tej samej kwocie na bilety.

W konkursie zostaną także przyznane wyróżnienia. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na dedykowanej wystawie oraz w innych aktywnościach komunikacyjnych przewoźnika.

Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 31 lipca 2024 r. o godzinie 23.59. Ogłoszenie wyników nastąpi 16 września 2024 r. Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie: www.lot.com/pl/pl/konkurs-plakat

Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. zapraszają do nadsyłania projektów.

Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. to nowoczesny przewoźnik łączący Europę Środkową i Wschodnią ze światem. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Japonii i Korei Południowej. Polski przewoźnik konsekwentnie zwiększa częstotliwość i poprawia ofertę na tych kierunkach, wzmacniając tym samym swoją pozycję na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługuje Boeingami 787 Dreamliner, jednymi z najnowocześniejszych szerokokadłubowych samolotów świata. Obecny na niebie od 1929 roku, polski przewoźnik jest 12 najstarszą linią lotniczą na świecie, będąc jedną z najbardziej międzynarodowych i rozpoznawalnych polskich marek.

Muzeum Narodowe w Warszawie jest jednym z największych i najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych. Modernistyczny gmach, w którym obecnie mieści się siedziba instytucji, powstał przed drugą wojną światową, w latach 1927-1938. Dziś Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi kolekcję około 850 tysięcy dzieł sztuki, polskiej i zagranicznej, od starożytności po współczesność. Zbiory obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki, druki, fotografie, monety oraz przykłady sztuki użytkowej i wzornictwa. Każdego roku kolekcja Muzeum powiększa się o kolejne, starannie wyselekcjonowane dzieła, m. in.: Marca Chagalla, Francisco Goi, Stanisława Wyspiańskiego, Anny Bilińskiej i Augusta Zamoyskiego. Poza galeriami stałymi (Galeria Sztuki Starożytnej, Galeria Sztuki Średniowiecznej, Galeria Wzornictwa Polskiego, Galeria Sztuki XIX Wieku, Galeria Faras, Galeria Sztuki Dawnej) Muzeum co roku prezentuje kilka wystaw czasowych.

Źródło

Skomentuj artykuł: