Umowa o pracę z cudzoziemcem jedyną opcją?

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom w Polsce, przedstawiony przez MRPiPS, koncentruje się obecnie na formie zatrudnienia opartej na umowie o pracę. Nie obejmuje natomiast legalizacji pracy obywateli Ukrainy - ich zatrudnienie reguluje bowiem odrębnie specustawa ukraińska - poinformowali eksperci firmy W&W Consulting. 

Według ekspertów ds. bezpieczeństwa pracy, projekt powinien dać możliwość rozpoczęcia szerokiej dyskusji na temat zasad zatrudnienia, czytelnej polityki migracyjnej opartej na priorytetach Komisji Europejskiej i odpowiedzialności pracodawców w dostosowywaniu przepisów BHP do specyficznych potrzeb pracowników z różnych krajów.

Według danych GUS na koniec grudnia 2023 r. udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących w Polsce wyniósł 6,6% co oznacza, że liczba pracujących cudzoziemców przekroczyła milion osób. Największą grupę stanowią Ukraińcy - około 69%. Jednakże wzrost odnotowano również w przypadku innych narodowości. Liczba pracujących Filipińczyków wzrosła o 40% w porównaniu z rokiem poprzednim, a obywateli Indii o 23%. Zatrudnienie cudzoziemców jest szczególnie widoczne w kilku kluczowych branżach. Najwięcej spośród nich pracuje w sekcji „Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca”. Inne branże, w których udział cudzoziemców jest znaczący, to „Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi” oraz „Transport i gospodarka magazynowa”.

Zgodnie z projektem ustawy zatrudnianie cudzoziemców ma być możliwe wyłącznie na podstawie umowy o pracę. To rozwiązanie, mimo że kontrowersyjne, może przyczynić się do poprawy warunków pracy oraz zapewnienia większego bezpieczeństwa pracownikom z zagranicy. 

- Mowa tu również o obowiązkach pracodawcy dot. bezpieczeństwa zatrudnianych cudzoziemców – w zakresie BHP są bowiem takie same, jak w przypadku rodzimych pracowników. Przed podpisaniem umowy o pracę pracodawca musi upewnić się, że pracownik został odpowiednio przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a jego znajomość zasad BHP jest wystarczająca, by wykonywać swoje obowiązki bez narażania siebie i innych na ryzyko. Kodeks pracy jednoznacznie stwierdza, że pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby, która nie zna przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Oznacza to, że pracodawca jest zobowiązany nie tylko do organizacji szkoleń BHP, ale także do zapewnienia, że są one zrozumiałe dla pracowników z zagranicy. Mimo, że przepisy nie narzucają bezpośrednio obowiązku tłumaczenia szkoleń, odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników leży po stronie pracodawcy

 – tłumaczy Monika Grządziela, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy w W&W Consulting. 

Zachodzą obawy, czy napływ pracowników z innych rejonów świata, których religia, kultura, nawyki, standard życia i podejścia do pracy czy przekonania mogą być zdecydowanie inne, nie wpłynie na stan bezpieczeństwa. Czy nasi ustawodawcy zauważą ten wątek i będą gotowi na bezpieczne rozwiązanie? Czas pokaże.
 

Skomentuj artykuł: