Od 1 stycznia wchodzą w życie zmiany w ustawach o PIT i CIT, które pozwalają na przyspieszenie amortyzacji budynków i budowli w gminach o podwyższonym bezrobociu.
Od 1 stycznia wchodzą w życie zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. Efektem tych zmian jest skrócenie okresu amortyzacji środków trwałych w postaci budynków i budowli niemieszkalnych z 40 lat do 5 lat albo 10 lat.
Dzięki zmianom podatnicy będący mikroprzedsiębiorcami, małymi lub średnimi przedsiębiorcami mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych będących budynkami (lokalami) niemieszkalnymi i budowlami, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych danego podatnika, w przypadku gdy spełnione są następujące warunki.
Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest ulokowanie inwestycji na obszarze gminy zlokalizowanej w powiecie, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi co najmniej 120 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, oraz w której wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w gminie jest mniejszy niż 100 proc. wskaźnika dochodów podatkowych dla wszystkich gmin.
Jeśli środek trwały znajduje się na obszarze gminy zlokalizowanej w powiecie, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi od 120 proc. do 170 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, okres amortyzacji dla tego środka trwałego nie może być krótszy niż 10 lat. Z kolei jeśli stopa bezrobocia wynosi powyżej 170 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, okres amortyzacji dla tego środka trwałego nie może być krótszy niż 5 lat.