Znana firma zamyka fabrykę na Podkarpaciu. 220 osób straci pracę

Producent mebli, grupa Black Red White zwolni 220 pracowników fabryki w Przeworsku (Podkarpackie) - poinformowała firma. Do powiatowego urzędu pracy zgłaszają się pracodawcy zainteresowani ich zatrudnieniem.

Eliza Jakóbczyk-Rymarz z Black Red White poinformowała, że grupa kapitałowa zadecydowała o zakończeniu produkcji stołów i krzeseł w zakładzie w Przeworsku.

"Rozpoczęliśmy procedurę zwolnień grupowych, która obejmie 220 pracowników zatrudnionych w zakładzie w Przeworsku"

 – napisano w oświadczeniu BRW.

Grupa zakomunikowała, że zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone zgodnie z Kodeksem pracy, z pełnym poszanowaniem praw oraz zapewnieniem należnych świadczeń. "Równocześnie oferujemy naszym pracownikom wsparcie w poszukiwaniu alternatywnych możliwości zatrudnienia na rynku pracy, jak również w innych naszych oddziałach" – podano.

Według zapowiedzi firmy proces wygaszania produkcji w Przeworsku planowany jest na koniec marca 2025 r.

Firma zamknie kolejne zakłady?

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" w BRW Andrzej Naworol przekazał,  że pracownicy zakładu zaczną dostawać wypowiedzenia pod koniec lutego, natomiast zwolnienia grupowe potrwają do czerwca. Jako powód zamknięcia fabryki firma miała wskazać jej nierentowność. Dodał, że strona społeczna oczekiwała, iż pracodawca wypłaci zwalnianym przynajmniej 15-miesięczne odprawy, ale firma odmówiła ze względu na zły stan finansów. Dlatego związek nie podpisał z pracodawcą porozumienia w tej sprawie.

Pracownicy – jak podał szef zakładowej "S" – w zależności od stażu mają otrzymać sześcio- lub siedmiomiesięczne odprawy. Osoby, które zdecydują się uczestniczyć w wygaszaniu produkcji i będą przychodzić do pracy do końca lutego dostaną dodatek w wysokości miesięcznej odprawy.

Według związkowca część pracowników ma otrzymać propozycję zatrudnienia w Biłgoraju (Lubelskie), czyli ok. 60 km od Przeworska. W takim wypadku firma miałaby pokryć koszty dojazdu.

Szef zakładowej "S" uważa, że zwolnienia obejmą także inne zakłady BRW, ale ich skala będzie mniejsza niż w Przeworsku.

Black Red White działa od blisko 35 lat. Założycielem i wieloletnim właścicielem firmy był Tadeusz Chmiel, przez lata zaliczany do grona najbogatszych Polaków. W 2022 r. połowę akcji spółki kupiła austriacka firma XLCEE-Holding GmbH, właściciel sieci sklepów meblowych XXXLutz. Drugą połowę przejął Rayo Fund S.a r.l. z siedzibą w Luksemburgu. Obecnie prezesem BRW jest Mariusz Sośnierz.

Źródło

Skomentuj artykuł: