"GPC": W polskim przemyśle wciąż spadek nowych zamówień

Wskaźnik PMI (Purchasing Managers’ Index, tj. Indeks Menedżerów Zakupów) dla Polski wyniósł 43 pkt we wrześniu - poinformował S&P Global. W porównaniu z sierpniem oznacza to wzrost (z 40,9 pkt). Jednocześnie jednak, według najnowszych wyników badań agencji S&P Global, nowe zamówienia spadły siódmy miesiąc z rzędu. Taki wynik PMI wrześniowego potwierdza jednocześnie spadek produkcji w polskim przemyśle piąty miesiąc z rzędu - czytamy w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".

Według komunikatu agencji „we wrześniu polski sektor przemysłowy wciąż się kurczył. Warunki gospodarcze nie sprzyjały producentom, co uwidoczniał kolejny gwałtowny spadek produkcji i nowych zamówień. Presje inflacyjne były wciąż widoczne (koszty produkcji wzrosły w najszybszym tempie od trzech miesięcy), a optymizm biznesowy utrzymał się na niskim poziomie. Tempo redukcji miejsc pracy w polskich fabrykach też przyspieszyło”.

Co prawda tempo spadku zmniejszyło się wobec sierpniowego 27-miesięcznego rekordu, lecz było wciąż szybkie. Ankietowane przez S&P Global firmy zaraportowały niesprzyjające warunki rynkowe, wiążące się z niepewnością oraz presjami budżetowymi wywołanymi wysoką inflacją. Z podobnych przyczyn osłabł też eksport. W tym przypadku popyt na polskie wyroby spadł głównie w Niemczech.

Cały tekst czytaj w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"
 

Skomentuj artykuł: