Bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 m2 już od października

Konkurs na projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 m2 został rozstrzygnięty. Już od października konkursowe projekty ekonomicznych i energooszczędnych domów, będzie można bezpłatnie pobrać ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Do konkursu zgłoszono 83 prace.

Jak przypomniał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda bezpłatne projekty domów do 70 m2 okazały się prawdziwym hitem – pobrano ich prawie 62 tys. 

To skłoniło nas do tego, by ogłosić kolejny konkurs architektoniczny, tym razem na budynki większe, które lepiej będą odpowiadały potrzebom rodzin. Jestem pewien, że będą się one cieszyły jeszcze większą popularnością. Zdajemy sobie sprawę, że kwestia „dachu nad głową” to najważniejszy problem młodych ludzi, którzy stają przed koniecznością podjęcia życiowych decyzji, np. o założeniu rodziny. Bezpłatne projekty domów czy finansowanie ich budowy z programu Pierwsze Mieszkanie z pewnością pomogą wielu młodym ludziom w łatwiejszym starcie 
 

– mówi minister Buda.

Po sukcesie dwóch konkursów architektonicznych już wkrótce poszerzony zostanie katalog projektów o nowe, zwycięskie projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 m2. 

Będą one dostępne na stronie GUNB już od października. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom. Bardzo doceniam kreatywność i nowatorskie pomysły autorów, co przełożyło się na wysoki poziom konkursu. Jest to bowiem doskonała okazja nie tylko do zmierzenia się z kolegami po fachu, ale też do szerszego pokazania swoich możliwości. Cieszę się też, że konkurs wpisuje się w potrzeby i oczekiwania społeczne, co widać po dotychczasowej liczbie pobrań projektów, a co więcej znajduje on uznanie i prowadzi do realizacji podobnych lokalnych inicjatyw. Wszystkim zwycięzcom życzę, aby dalej z pasją rozwijali swoją twórczość projektową i osiągali kolejne sukcesy

– wskazuje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Uczestnikami konkursu mogli być projektanci lub zespoły projektowe. Każdy uczestnik mógł złożyć pracę w jednej, kilku lub wszystkich częściach konkursu. W ramach każdej części uczestnik mógł złożyć jedną pracę konkursową. Termin przysyłania prac upłynął 31 lipca br. – do tego czasu do GUNB-u wpłynęły 83 prace od 32 uczestników.

Kryteria wyboru prac

Złożony z przedstawicieli GUNB-u oraz zewnętrznych ekspertów sąd konkursowy oceniał prace wg następujących kryteriów:
•    atrakcyjności proponowanych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania pozwalających na łatwą adaptację budynku do lokalnych uwarunkowań;
•    maksymalnego wykorzystania powierzchni użytkowej, tj. m.in. ograniczenie powierzchni komunikacji;
•    uniwersalności rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych i instalacyjnych (technologicznych), w tym proekologicznych oraz spełniających wymagania energoefektywności, a zarazem  promujących ekonomiczne budownictwo.

W ramach konkursu laureatom przyznano nagrody pieniężne w wysokości od 10 do 12 tys. zł, a także zaproszono ich do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu budowlanego (po jednym zaproszeniu w ramach każdej części konkursu). 

Czytaj więcej w tym temacie

Projekty dużych domów dostępne od października

Aby pobrać projekty nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie. Projekty są do pobrania w łatwy i dostępny sposób w ramach serwisu internetowego gunb.gov.pl.

Aktualnie w taki sposób można pobrać projekty i koncepcje domów do 70 m2 (72 projekty) i 11 projektów domów rekreacyjnych, a już od października też domów o powierzchni do 120, 150 i 180 m2. Do końca sierpnia ze stron GUNB pobrano 61 651 projektów.

Źródło

Skomentuj artykuł: