Konkurencja wśród elektryków zaostrza się. Tesla tnie ceny

Największy na świecie producent pojazdów elektrycznych (EV) Tesla znalazł się obecnie w obliczu gwałtownie spadającej sprzedaży oraz rosnącej konkurencji na głównych rynkach. By ratować sytuację firma Elona Muska ogłosiła agresywne obniżki cen w Chinach i Niemczech, wkrótce po obniżeniu cen w Stanach Zjednoczonych.

Najnowsze cięcia cen Tesli to część strategii podjętej już na początku roku w celu zwiększenia popytu, zwłaszcza wobec wzrostu konkurencji i wyższych stóp procentowych, które wpływają na koszty zakupu samochodów. Te obniżki przyczyniły się do spadku marży zysku firmy oraz do 4% spadku wartości jej akcji przed raportem finansowym za pierwszy kwartał.

W Chinach, największym zagranicznym rynku Tesli, ceny czterech modeli zostały obniżone o 14 000 juanów, co doprowadziło do rekordowo niskiej ceny Modelu Y - 249 900 juanów. Podobnie, w Niemczech, cena Modelu 3 z napędem na tylne koła spadła o 2000 euro.

Redukcje cen pojawiły się również w USA, gdzie ceny Modelu Y, Modelu X i Modelu S zostały obniżone o 2000 dolarów. Te cięcia mają miejsce w czasie trudnym dla Tesli, z ponad 40% spadkiem wartości akcji od początku roku oraz z ogłoszeniem redukcji zatrudnienia o ponad 10%.

Chiny zareagowały na te zmiany, spodziewając się, że obniżki cen Tesli mogą zaostrzyć wojnę cenową w sektorze pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że w Chinach, największym rynku pojazdów elektrycznych na świecie, obniżki cen Tesli zaostrzą istniejącą wojnę cenową w wysoce konkurencyjnym sektorze.

Konkurencja na rynku samochodów elektrycznych jest coraz większa, z ponad 30 producentami ogłaszającymi dalsze obniżki cen. XPeng ogłosił dotacje dla nabywców, a BYD i Xiaomi również zmniejszyły ceny swoich pojazdów.

Chińska wojna cenowa na pojazdy elektryczne rozpoczęła się w październiku 2022 r., kiedy Tesla obniżyła ceny, aby zwiększyć sprzedaż, ponieważ konsumenci ograniczyli wydatki w spowalniającej gospodarce. Prawie wszyscy główni producenci, w tym producenci pojazdów benzynowych, poszli w ich ślady, wpływając na marże zysku całego przemysłu motoryzacyjnego.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: