Imponujące rezultaty projektu "Klub Młodego Programisty"

Ponad 21 tys. uczestników i ponad 1600 warsztatów – to najkrótsze podsumowanie ub. roku w Klubach Młodego Programisty (KMP) stworzonych przez ministerstwo cyfryzacji (MC). W tym roku będzie równie ciekawie. KMP, bo tak je w skrócie nazywa resort cyfryzacji, to punkty warsztatowe, w których resort organizuje bezpłatne zajęcia programowania. Działają w 16. miastach.

MC zaczyna jednak od najważniejszego. Gdzie znajdziecie nasze Kluby? W każdym województwie działa jeden. Zależało MC, aby dotrzeć do mniejszych miast. W większych - oferta zajęć pozaszkolnych jest bogatsza i łatwiej dostępna. Dlatego KMP otworzyliśmy w Nysie, Siedlcach, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Jaworznie (do kwietnia 2019 r. Żorach), Ostrowcu Świętokrzyskim, Ełku, Gnieźnie i Stargardzie.
 

- Nasze zajęcia to nie tylko nauka połączona ze świetną zabawą. To przede wszystkim dowód na to, że aby zacząć przygodę z programowaniem nie musimy inwestować w drogi sprzęt komputerowy, czy informatyczne kursy. Pokazujemy dzieciakom i ich rodzicom, bo w naszych zajęciach mogą brać udział także oni, że warto zacząć tę przygodę. Jej efektem może być zdobycie jednej z kluczowych kompetencji przyszłości 

mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Co tydzień, o tej samej godzinie, pod okiem profesjonalnych trenerów dzieci - wraz z rodzicami - poznają korzyści płynące z nauki programowania. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a każdy cykl to 10 godzinnych spotkań. Zajęcia dopasowane są do wieku uczestników. Mamy dwie grupy wiekowe: dzieci z klas 1-3 i z klas 4-6.

Scenariusze zajęć zostały przygotowane tak, aby poza podstawami kodowania, dzieciaki uczyły się współpracy i rozwijania innych kompetencji miękkich. Uczniowie pracują z robotami edukacyjnymi, tabletami oraz matami edukacyjnymi.

Kluby Młodego Programisty MC otworzyło jesienią 2018 r. Od tej pory nasze cieszą się niemalejącą popularnością. Tylko w 2019 r, - wzięło w nich udział ponad 21 tys. uczestników. Przez 12 miesięcy ubiegłego roku zorganizowaliśmy dla nich 1622 warsztaty.

Rekordzistą jest Klub Młodego Programisty z Zamościa. To tam, w blisko 100 warsztatach wzięło udział ponad 1500 uczestników!
 

Skomentuj artykuł: