Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie

Polska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisały trzy porozumienia, które dotyczą m.in. udziału Polaka w misji kosmicznej na orbitę oraz staży polskich absolwentów w ESA - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie - dodał.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podpisali we wtorek trzy porozumienia związane z rozwojem polskiej branży kosmicznej.

"Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie"

powiedział Buda

Jak dodał, trzy porozumienia dotyczą udziału drugiego Polaka w kosmosie, staży polskich absolwentów w ESA oraz rozwoju polskich technologii kosmicznych.

"Chcielibyśmy być liderami albo współuczestnikami tego, co najważniejsze dzieje się w przestrzeni kosmicznej. Dzisiaj trzy porozumienia, które mamy już podpisane. Po pierwsze o misji naszego astronauty Polaka - co do osoby wszystko jeszcze przed nami. Mamy kandydata, ale on musi przejść testy, musi przejść akceptację. Tutaj nie chcemy jeszcze zapeszać"

powiedział Buda

Jak podał resort, porozumienie to zakłada, że Polak będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich firm, realizował eksperymenty i program edukacyjny dla uczniów.

Dwa pozostałe porozumienia dotyczą: staży polskich absolwentów w ESA, gdzie będą mieli oni możliwość zdobycia wiedzy oraz rozwoju polskich technologii kosmicznych.

"Chcielibyśmy, aby przemysł kosmiczny w Polsce, który już dzisiaj dość dobrze funkcjonuje - mamy 400 firm, które dzisiaj w tej branży działają - ażeby one, często te, które są jeszcze dzisiaj start-upami, poprzez te umowy i współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną nabrały dynamiki, żeby weszły na wyższy poziom i uczestniczyły w tworzeniu najwyższych technologii"

wskazał Buda

Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher wskazał, że "Polska wykonała ogromną pracę przygotowując porozumienia" i "staje się krajem inwestującym w badania kosmiczne". Ocenił, że to działania zarówno na poziomie krajowym i globalnym. 

 "Polska myśli o przyszłości w kosmosie"

powiedział

Według MRiT sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych obszarów nowoczesnej gospodarki. Obecnie polski sektor kosmiczny to ok. 400 podmiotów – firm i instytutów, które zatrudniają ok. 12 tys. osób.

Źródło

Skomentuj artykuł: