W Polsce powstaje jedno z największych na świecie „laboratoriów” sztucznej inteligencji

Według analityków Fortune Business Insights, wartość globalnego rynku generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) wyniesie w 2023 r. 43 mld dol. Do 2030 r. wzrośnie ona do nawet 667 mld dol. Liczby te potwierdzają teorię, że GenAI będzie w kolejnych latach zaangażowana w realizację najważniejszych światowych projektów biznesowych. Co więcej, będzie wręcz w tych projektach niezbędna, odpowiadając na wyzwania innowacyjności.


Generatywna sztuczna inteligencja daje możliwość samodzielnego tworzenia nowych treści (tekstów, obrazów, muzyki lub wideo). Wykorzystując duże ilości danych, AI może naśladować ludzką kreatywność, otwierając drzwi do innowacji w wielu branżach - od sztuki po produkcję przemysłową. Innowacja to w tym przypadku słowo klucz.

Boom na sztuczną inteligencję, który obserwujemy od roku, nie oznacza, że jest to technologiczna nowość. 

Zaawansowane rozwiązania AI wdrażane są od kilku lat w najpopularniejszych usługach, począwszy od chatów na stronach e-commerce, aż po pocztę e-mail znanych marek. Media społecznościowe - Facebook, Instagram, Snapchat – opierają swoje narzędzia właśnie na modelach sztucznej inteligencji. Dzięki nim w ostatnich latach wiele e-biznesów doświadczyło gwałtownego rozwoju.

- Firmy dostrzegają przewagę konkurencyjną, jaką można uzyskać dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Integracja z AI może zrewolucjonizować sposób, w jaki pracujemy i żyjemy, a to przełoży się na korzyści gospodarcze i społeczne. Jednak tempo innowacji wynikających z AI jest wręcz oszałamiające i często biznes nie nadąża za nowymi rozwiązaniami 

- mówi Sebastian Drzewiecki, dyrektor zarządzający SoftServe Poland.

Platformy AI są potężnym narzędziem do tworzenia i wdrażania innowacji. Pozwalają biznesowi na analizowanie dużych ilości danych, identyfikowanie wzorców i trendów. Siłą sztucznej inteligencji jest kreowanie nowych możliwości dla biznesu i testowanie pomysłów, np. w obsłudze klienta, tworzeniu treści marketingowych, aż po rozwój produktów. Potencjalne szanse, jakie dostrzega w AI biznes, potwierdza raport „Deloitte CFO Signals” za trzeci kwartał 2023 r. Jego wyniki wskazują, że 42% firm eksperymentuje obecnie z GenAI, a 15% aktywnie włącza ją do swojej strategii biznesowej.

W Polsce i pięciu innych krajach powstaje równocześnie jedno z największych na świecie „laboratoriów” sztucznej inteligencji – GenAI Lab SoftServe. Będzie ono pracować w następujących obszarach technologii: badania i walidacja generatywnych aplikacji AI (AI Discovery), eksperymenty i testowanie AI na konkretnych przypadkach biznesowych (AI Launchpad), szybkie skalowanie i industrializacja AI (AI Adoption). Specjaliści Gen AI Lab będą korzystać z najnowocześniejszych narzędzi i platform technologicznych - AWS, Google Cloud, Microsoft Azure i NVIDIA.

- W GenAI Lab będziemy dogłębnie analizować i dostosowywać technologię, badając jej możliwości w zakresie oprogramowania i przetwarzania Big Data dla określonych obszarów biznesowych. Firmy dostrzegają potencjał modeli AI w usprawnianiu swojej działalności, ale wprowadzenie ich w „życie” stanowi wyzwanie. Chcąc uwolnić moc danych i w pełni wykorzystać AI, przedsiębiorstwa potrzebują specjalistycznej wiedzy ekspertów 

- komentuje Yurii Milovanov, AVP AI & Data Science, SoftServe.

Zdaniem eksperta, sprawnie przeprowadzone eksperymenty i testowanie pozwolą szybciej wdrażać rozwiązania GenAI. Dzięki temu firmy dowiedzą się, co działa, a co nie, i będą lepiej określać swoje oczekiwania technologiczne.

Weryfikacja i badanie zwłaszcza aplikacji AI wynika z zagrożeń, jakie niesie z sobą sama technologia. Chodzi o treści chronione prawem autorskim, możliwość wykorzystania wrażliwych danych, stronniczość czy niekompletność. Modele AI czasami mają „halucynacje”, co oznacza, że generują treści, które są niedokładne (nieprawdziwe). Problemem jest też ryzyko narażenia zbiorów danych AI na cyberatak. Związane jest to m.in. z przechowywaniem informacji przez dłuższy czas.

Według raportu McKinsey, wpływ GenAI na światową gospodarkę może wynosić od 2,6 biliona do 4,4 biliona dol. rocznie. To sugeruje, że firmy powinny przyjąć bardziej proaktywne i przyszłościowe podejście do innowacji. Tradycyjne rozwiązania i strategie mogą już wkrótce nie wystarczyć. Sztuczna inteligencja rozpoczęła rewolucję, której chyba już nie da się zatrzymać.

Źródło

Skomentuj artykuł: