W przyszłości nie będzie potrzebna żadna praca?

Podczas czwartkowej rozmowy z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem wieńczącej inauguracyjny szczyt dotyczący bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, który miał miejsce w Wielkiej Brytanii, Elon Musk stwierdził, że „sztuczna inteligencja najprawdopodobniej będzie siłą dobra”. Ostrzegł jednak, że „prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak, nie wynosi zero procent”.

Bletchley Park

Musk był obecny podczas dwudniowego wydarzenia, które odbyło się głównie w Bletchley Park, kwaterze głównej programu łamania szyfrów sił alianckich podczas II wojny światowej, wraz z wiceprezydent USA Kamalą Harris, dyrektorem generalnym OpenAI Samem Altmanem oraz innymi znanymi politykami i globalnymi liderami technologicznymi. Na wydarzeniu obecni byli również chińscy urzędnicy.

Musk przedstawił kilka prognoz dotyczących sztucznej inteligencji, w tym przyszłość, w której żadna praca nie będzie potrzebna, a towarzystwo sztucznej inteligencji będzie jedną z najwyższych form przyjaźni.

W pierwszym dniu wydarzenia poświęconego sztucznej inteligencji ponad 25 krajów i Unia Europejska podpisały Deklarację z Bletchley, zgadzając się współpracować w celu stworzenia wspólnego podejścia do nadzoru w wysiłkach na rzecz wdrożenia technologii sztucznej inteligencji w sposób „skoncentrowany na człowieku, godny zaufania i odpowiedzialny”. Podkreślono jednak także „potencjał poważnych, a nawet katastrofalnych szkód”, co do których wielu liderów technologicznych wyraziło zaniepokojenie.

Podczas czwartkowego wydarzenia Musk zauważył, że jeśli potęgi sztucznej inteligencji, takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, „są zgodne w kwestii bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, to dobrze”. Zasugerował też, że inne światowe potęgi, takie jak Chiny, również powinny pozostać zaangażowane w dyskusje.

Obecność miliardera na szczycie w Wielkiej Brytanii zwiększyła zainteresowanie mediów wydarzeniem, które jest kluczowe dla nadziei Sunaka na globalną regulację sztucznej inteligencji.

Sunak i Musk dyskutowali o tym, w jaki sposób cyfrowa superinteligencja może wpłynąć na społeczeństwo i wymagać regulacji w taki sam sposób, w jaki regulacji wymagają branże takie jak lotnictwo i samochody.
Jednocześnie Musk powtórzył swoje „utopijne” przekonanie, że sztuczna inteligencja może stworzyć „wiek obfitości”, w którym „nie zabraknie towarów i usług”. Stwierdził także, że sztuczna inteligencja może doprowadzić do przyszłości, w której „praca nie jest potrzebna”, a ludzie będą cieszyć się powszechnym wysokim dochodem. 

Kolejne szczyty poświęcone bezpieczeństwu sztucznej inteligencji mają odbyć się w Korei i Francji i zaplanowano je na 2024 r.

Źródło

Skomentuj artykuł: