Intel zainwestuje u nas rekordowe środki

Intel, największy producent mikroprocesorów na świecie, zainwestuje rekordowe środki w fabrykę pod Wrocławiem. Firma otworzy najnowocześniejszy zakład produkcyjny w tym rejonie Europy. To największa w historii Polski inwestycja zagraniczna. 

Premier Mateusz Morawiecki aktywnie działa na arenie międzynarodowej, aby przyciągać do Polski nowe inwestycje, w tym takie jak ogłoszona we Wrocławiu. Szef polskiego rządu odwiedził teren pod budowę fabryki i spotkał się z dyrektorem generalnym Intela Patem Gelsingerem. Intel jest jednym z prekursorów zaawansowanych technologii w Dolinie Krzemowej w USA. Od ponad 50 lat projektuje i produkuje najnowocześniejsze produkty półprzewodnikowe. Zatrudnia ponad 120 tys. pracowników na całym świecie. W Polsce Intel działa od 30 lat. W Gdańsku prowadzi największe centrum badawczo-rozwojowe firmy w Europie, które zatrudnia prawie 4 tys. pracowników.
 

Polska doskonałym miejscem do inwestycji
 

Rząd wspiera inwestycje firm zagranicznych w Polsce. Dzięki temu kolejne przedsiębiorstwa chętnie otwierają u nas swoje fabryki. Amerykańska firma Intel, która zajmuje się m.in. produkcją procesorów i produktów serwerowych, otworzy pod Wrocławiem najnowocześniejszy Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników.
Półprzewodniki mają strategiczne znaczenie w gospodarce. Stanowią kluczowy element budowy urządzeń elektronicznych, wykorzystywanych w niemal każdy sektorze gospodarki. Są niezbędne do produkcji m.in. komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów czy samochodów. – Trudno sobie wyobrazić dzisiaj świat bez laptopów, smartfonów, rakiet kosmicznych, współczesnych samolotów - wszędzie tam mikroprocesory, półprzewodniki odgrywają absolutnie fundamentalną rolę. Od teraz, od tej inwestycji Intela, Polska będzie kluczową częścią, wcale nie tak bardzo rozbudowanego, systemu dostaw tych najwyżej zaawansowanych technologii – zwrócił uwagę szef polskiego rządu.
Intel ogłosił, że zainwestuje w Polsce blisko 20 mld zł w ciągu 10 lat oraz stworzy do 2 tys. miejsc pracy. Nowa fabryka to także tysiące miejsc pracy u kooperantów amerykańskiego inwestora. Dzięki przełomowej inwestycji firmy z Doliny Krzemowej, w Polsce powstanie zupełnie nowy sektor przemysłowy. Nasz kraj dołączy do grona państw, w których produkowane są najbardziej zaawansowane technologie. Inwestycja Intela to dźwignia rozwoju dla regionu i całej Polski.
– W fabryce Intel znajdzie zatrudnienie kilka tysięcy osób. To też szansa dla rozwoju lokalnych firm i uczelni, które staną się częścią światowego ekosystemu produkcji układów scalonych – powiedział minister Janusz Cieszyński, który również uczestniczył w spotkaniu.
 

Polska częścią światowego łańcucha dostaw półprzewodników
 

Pandemia COVID-19, która wstrząsnęła światową gospodarką zaburzyła również płynność dostaw półprzewodników dla przemysłu. Dlatego dla globalnych firm i gospodarek,  niezbędne jest skrócenie i wzmocnienie łańcucha dostaw półprzewodników. Inwestycja Intela w Polsce ma więc znaczenie strategiczne. Wzmacnia strategiczne partnerstwo transatlantyckie, wpisuje się w nową politykę UE, która wyznacza European Chips Act, a w efekcie zmienia gospodarczą mapę świata, przesuwając Polskę bliżej jej centrum.
– Cieszę się bardzo, że jedno z tych kluczowych ogniw, w produkcji najwyżej zaawansowanych technologii, będzie zakotwiczone właśnie w Polsce. To jest coś niezwykle ważnego, że inwestycje, które zapewniają bezpieczeństwo, ale jednocześnie też inwestycje, które niesamowicie wpływają na rozwój technologiczny - będą tutaj tworzone w Polsce – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Inwestycja Intela spełnia najwyższym standardy ekologiczne, tak aby zminimalizować ślad węglowy i nie oddziaływać negatywnie na środowisko.
 

Polska z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjnym partnerem dla zagranicznych firm

Współpraca z międzynarodowymi przedsiębiorstwami jest kluczowa dla rozwoju i unowocześnienia naszej gospodarki. W 2022 r. obroty handlowe między Polską a Stanami Zjednoczonymi osiągnęły rekordową wartość 27,3 mld dolarów. Amerykańskie firmy należą do czołówki zagranicznych inwestorów w Polsce. Zagraniczne inwestycje, takie jak Intela, generują nie tylko nowe, ale przede wszystkim wysokojakościowe i wysokopłatne miejsca pracy. Polską przewaga konkurencyjną przestają być niskie koszty, a stają się nią wysokie kwalifikacje pracowników. – Chcemy współpracować rzecz jasna ze wszystkimi. Cieszymy się w szczególności z zacementowania i utrwalenia współpracy transatlantyckiej – podkreślił szef polskiego rządu. Zaznaczył także, że najbardziej zaawansowane techniki i technologie produkcji będą przyciągały jak magnes kolejnych inwestorów i kooperantów. Polska - wg znanej agencji Reuters - jest na 1. miejscu w rankingu krajów, do których swe interesy najchętniej przenoszą firmy europejskie. To min sprawia, że polskie PKB w ujęciu kwartalnym - jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) - rośnie. Głównym czynnikiem pobudzającym wzrost PKB jest - wg ekspertów - wyższy eksport. Z danych GUS wynika, że nasza gospodarka co roku zwiększa swój udział w globalnym eksporcie osiągając poziom 1,4 proc i jest obecnie jednym z najatrakcyjniejszych miejsc lokowania inwestycji w Europie. - Potwierdzają to kolejne dane o napływie inwestycji – szczególnie tych typu greenfield, w których zajmujemy czwarte miejsce w UE. Także do Polski zachodnie firmy chcą przenosić swój biznes z Chin, które prześcignęliśmy w produktywności i nowych inwestycjach – poinformował dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. 

Źródło

Skomentuj artykuł: