Intercity stawia na stacje postojowe. "Zapomniane inwestycje"

Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk zapowiedział w Przemyślu (woj. podkarpackie), że spółka do 2030 r. wyda 2,6 mld zł na stacje postojowe. Inwestycje powstaną w 17 miejscowościach w kraju.

Chraniuk w sobotę w Przemyślu brał udział w konferencji prasowej razem z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.

Jak powiedział szef PKP Intercity, spółka planuje w najbliższych latach zainwestować 2,6 mld zł w stacje postojowe, które powstać mają w 17 lokalizacjach w całym kraju. Jedna z nich zlokalizowana ma być na stacji Przemyśl-Bakończyce.

Wyjaśnił, że na stacji postojowej pociągi są przygotowywane do kursu.

- To miejsce, gdzie pociągi będą przeglądane nie tylko pod względem technicznym, ale będzie też myjnia, tam będzie się odbywał cały proces przygotowywania pociągu. To jest ważne dla pasażera, dlatego będziemy to rozwijać i chcemy wydać na tego typu inwestycje 2,6 mld zł do 2030 r.

stwierdził prezes PKP IC.

Zdaniem Chraniuka, przez wiele lat takie inwestycje były zapomniane i teraz musimy nadrabiać stracony czas.

Prezes PKP IC sprecyzował, że na stacji Przemyśl-Bakończyce powstanie m.in. całoroczna myjnia pociągów oraz hala napraw wraz z zapleczem. Podkreślił, że z Przemyśla startuje i kończy swój bieg wiele pociągów, m.in. ze Świnoujścia, więc jest to „naturalne miejsce na taką inwestycję”.

- Na tej stacji nasi pracownicy będą mieli za zadanie profesjonalnie przygotować taki skład do kursu – dodał.

Obecnie trwa projektowanie stacji postojowej Przemyśl-Bakończyce. Jak zadeklarował Chraniuk, niedługo ogłoszony zostanie przetarg na zrealizowanie tej inwestycji. Stacja postojowa ma powstać do końca 2023 r., koszt inwestycji to ok. 200 mln zł.

Chraniuk zaznaczył, że jego spółka stara się od lat podnosić komfort podróży pociągami.

- Sądzę, że nam się to całkiem skutecznie udaje, o czym świadczą liczby. W 2016 r. mieliśmy ok. 30 mln pasażerów, w 2019 r. było to prawie 50 mln pasażerów. To by się nie zadziało bez jakości

stwierdził.
Źródło

Skomentuj artykuł: