Jesteśmy w gronie Europejskiego Sojuszu Narodów Startupów

Polska włączyła się w inicjatywę Europejskiego Sojuszu Narodów Startupów (ESNA – Europe Startup Nations Alliance), który ma wspierać państwa członkowskie UE w określaniu i wdrażaniu polityk mających zapewnić sprzyjające wzrostowi środowisko dla startupów.

- Polska od wielu lat przykłada dużą wagę do tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi startupów. Potencjał polskich startupów jest duży, a ich rynek sukcesywnie się rozwija. Właśnie w startupach widzimy szanse na zwiększenie innowacyjności i w konsekwencji, produktywności naszej gospodarki – zaznacza minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Współpraca z partnerami z innych krajów UE, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk to szansa na pozyskanie nowej wiedzy i uzupełnienie istniejących rozwiązań. W Polsce funkcjonują instrumenty wsparcia młodych, innowacyjnych firm praktycznie na każdym etapie ich rozwoju, począwszy od fazy inkubacji i akceleracji, przez rozwój, po ekspansję międzynarodową.
 

- Dzięki udziałowi w pracach ESNA uzyskamy dostęp do aktualnej, unikalnej wiedzy na temat rozwoju przedsiębiorczości technologicznej, którą będziemy mogli wykorzystać w kształtowaniu krajowej polityki i instrumentów wsparcia w tym zakresie. Wierzę, że działalność ESNA przyniesie Polsce wymierne efekty

powiedziała wiceminister Kamila Król.

Minister Rozwoju i Technologii wyznaczył Fundację STARTUP POLAND – organizację pozarządową, której celem jest rozwój startupów i polskiej przedsiębiorczości technologicznej – do reprezentowania Polski w pracach ESNA. Fundacja, działając we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, będzie głosem polskich startupów i polskiego ekosystemu startuupów w europejskim stowarzyszeniu.

Europejski Sojusz Narodów Startupów to międzynarodowe stowarzyszenie, którego celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy na temat rynku startupów i scaleupów w krajach członkowskich, a także wsparcie krajów w promowaniu startupów i polityki rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości. 

Podstawą działalności ESNA są wspólne standardy uzgodnione w deklaracji Standards of Excellence (https://esnalliance.eu/about/), do której przystąpiły kraje UE, w tym Polska.

Do przykładowych obszarów działalności ESNA należą:

  • uproszczenie wniosków wizowych i wniosków o zezwolenie na pobyt składanych przez tech-talents z państw trzecich;
  • zwiększenie atrakcyjności przyznawania opcji na akcje dla pracowników;
  • promowanie transferu technologii z uniwersytetów;
  • zwiększenie dostępu do finansowania w celu zwiększenia skali działalności. 

Skomentuj artykuł: