KGHM chce sprzedawać złoto klientom indywidualnym

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot poinformował na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że spółka pracuje nad umożliwieniem sprzedaży złota indywidualnym inwestorom. Chodzi o uruchomienie produkcji małych sztabek, co wymaga odpowiedniego parku maszynowego i kanałów dystrybucji - wyjaśnił.

- Intensywnie pracujemy nad umożliwieniem Polakom inwestowania czy lokowania oszczędności w polskie złoto czy polskie srebro, produkowane przez polską firmę - powiedział w niedzielę w radiowej Jedynce. 

Jak zaznaczył, chodzi o uruchomienie produkcji małych sztabek, które mogliby kupować pojedynczy inwestorzy. - To wymaga zbudowania odpowiedniego parku maszynowego, umożliwiającego odlewanie zunifikowanych, powtarzalnych, mniejszych form złota oraz budowy kanałów dystrybucji do klientów indywidualnych, których dziś nie mamy, bo prowadzimy biznes globalnie i głównie na zagranicznych giełdach - wyjaśnił prezes KGHM. - Na razie chodzi o sztabki, jeśli chodzi o monety rozważymy taką ewentualność - dodał.

KGHM wyprodukował niemal dwie tony złota

Tomasz Zdzikot przypomniał też, że cała produkcja metali KGHM jest sprzedawana klientom biznesowym i instytucjonalnym, a produkowane przez Kombinat sztaby złota są za duże na potrzeby indywidualnych inwestorów. Według informacji, podawanych przez spółkę złoto o zawartości powyżej 99,95 proc. jest odzyskiwane ze szlamu złotonośnego, powstającego w procesie elektrorafinacji srebra i odlewane w sztaby o masie od 0,5 do 12 kg. Zgodnie z podanymi wynikami, w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2022 r. KGHM wyprodukował niemal dwie tony złota.

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem rud metali, przede wszystkim miedzi, jest jednym z czołowych producentów na świecie tego metalu, a także srebra. Produkuje też szereg innych metali, zawartych w rudach miedzi, jak molibden, ren czy nikiel. KGHM to spółka akcyjna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma niecałe 32 procent akcji.

KGHM na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos

Delegacja KGHM wzięła udział w jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń tego roku, Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. Wśród tematów poruszanych podczas spotkań znalazły się zagadnienia dotyczące transformacji energetycznej oraz bezpieczeństwo cyfrowe.
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos to wydarzenie zajmujące się głównymi społecznymi i ekonomicznymi problemami świata. Uczestnikami są politycy, przedstawiciele największych gospodarczych firm i organizacji, a także naukowcy oraz ekonomiści. Przedstawiciele zarządu KGHM wzięli udział m.in. w spotkaniach dotyczących zaangażowania państw w pomoc Ukrainie czy planów transformacji energetycznej w Europie. – Zmiany klimatyczne, wojna w Ukrainie i wiążący się z nią kryzys energetyczny wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Nasze zakłady zużywają około 3 TWh energii elektrycznej rocznie, co stawia nas na drugim miejscu w Polsce wśród wszystkich konsumentów. Zapewnienie stabilnych dostaw, możliwie taniej energii, to jedno z głównych wyzwań – podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Prezes KGHM uważa, że transformacja energetyczna to dla miedziowej spółki nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa. – Zielone technologie, rozwój sztucznej inteligencji czy rozwój sieci 5G – te nowoczesne procesy łączy jedno – miedź – dodał Tomasz Zdzikot.

Serce KGHM bije na Dolnym Śląsku

O sytuacji gospodarczej oraz strategicznych wyzwaniach dla biznesu wydobywczego delegacja KGHM rozmawiała z przedstawicielami Antofagasta Minerals. Podczas zamkniętego spotkania prezesi: Tomasz Zdzikot i Ivan Arriagada dyskutowali o budowaniu silnych, wspólnych relacji pomiędzy koncernami.

– Serce KGHM bije na Dolnym Śląsku, ale Sierra Gorda to dla nas jeden z najważniejszych projektów zagranicznych. Oprócz rozmowy o sytuacji podatkowej w Chile rozmawialiśmy również o perspektywach dla miedzi, a te przedstawiają się obiecująco. Produkujemy coś, na czym oparta jest nowoczesna gospodarka – dodał prezes KGHM.

Przedstawiciele chilijskiego koncernu gratulowali KGHM wyników osiągniętych w Sierra Gorda oraz zastosowanych w kopalni nowoczesnych technologii. Obie strony zadeklarowały dalszą współpracę oraz wymianę doświadczeń. Tomasz Zdzikot powiedział, że forum w Davos jest doskonałą okazją do spotkań w gronie najważniejszych polityków i ekspertów zajmujących się globalną gospodarką.

Podczas forum w Davos miedziowa spółka była współorganizatorem Polish House. W budynku, w sąsiedztwie obiektów głównego wydarzenia funkcjonuje miejsce promocji naszego kraju oraz spotkań biznesowych. Wzięli w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Zrównoważony rozwój szansą gospodarczą dla Polski

Z kolei Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu KGHM ds. aktywów zagranicznych znalazł się wśród panelistów debaty: „Energy Outlook: zrównoważony rozwój szansą gospodarczą dla Polski”.

Wiceprezes mówił podczas debaty, że wojna w Ukrainie doprowadziła do przewartościowania strategii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Według Mirosława Kidonia w związku z tym „trudno kwestionować potrzebę rozszerzenia polskiego miksu energetycznego – jeżeli na poważnie traktujemy stojące przed nami wyzwania w sferach bezpieczeństwa, ekologii i konkurencyjności naszej gospodarki”.

Dla odzwierciedlenia zmian zachodzących na rynku globalnym KGHM zaktualizował dotychczasowe, cztery strategiczne kierunki rozwoju (elastyczność, efektywność, ekologie oraz e-przemysł) o dodatkowy piąty element – energię. Miedziowa spółka konsekwentnie dywersyfikuje źródła energii elektrycznej, stawiając na energię ze słońca, wiatru, wodoru.

W KGHM od 2021 roku obowiązuje Polityka Klimatyczna, która określa cele spółki w zakresie emisji gazów cieplarnianych w horyzontach lat 2030 i 2050 oraz zakres i stopień zmian niezbędnych do ich realizacji. Osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050 jest celem nadrzędnym dokumentu KGHM. Celem pośrednim jest redukcja łącznych emisji do 2030 roku o 30% względem roku bazowego 2020.

Do 2030 roku celem KGHM jest oparcie się w 50% na własnej energii elektrycznej. Projektujemy i budujemy instalacje PV w lokalizacjach dogodnych pod kątem bezpośredniego przyłączenia się do oddziałów konsumujących energię. Prowadzimy obecnie 10 projektów fotowoltaicznych.

W ubiegłym roku miedziowy gigant złożył pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii małego modułowego reaktora (SMR) do Państwowej Agencji Atomistyki. Plany inwestycyjne miedziowego giganta obejmują również Morską Energetykę Wiatrową. W tym obszarze firma współpracuje z TotalEnergies Renewables na podstawie zawartego porozumienia o współpracy strategicznej.

Przedstawiciele zarządu KGHM zwracają uwagę, że miedź jest surowcem, bez którego transformacja i zrównoważony rozwój nie będą możliwe a to daje ogromne możliwości i szanse na rozwój gospodarczy Polski.

Źródło

Skomentuj artykuł: