Kolejne samoloty za sprzętem medycznym zakupionym przez KGHM przylecą do Polski

Jak poinformowała spółka KGHM Polska Miedź S.A., jutro o godzinie 14:40 wyląduje na warszawskim lotnisku Okęcie samolot ze sprzętem medycznym zakupionym na zlecenie miedziowego koncernu. Następny samolot wynajęty przez KGHM przyleci do Polski jeszcze tego samego dnia wieczorem. To kolejny transport z pomocą dla placówek służby zdrowia w Polsce finansowany przez lubińską spółkę. Zakupiony w Chinach sprzęt ma służyć walce ze zwalczaniem skutków epidemii wywołanej przez wirusa SARS CoV-2. Jak podkreślono w komunikacie, tak sprawne i szybkie zorganizowanie tej gigantycznej operacji logistycznej możliwe było dzięki osobistemu zaangażowaniu się w akcję prezydenta Andrzeja Dudy, który rozmawiał na ten temat z prezydentem ChRL.

W samolotach, które mają wylądować jutro w Warszawie, znajdzie się sprzęt medyczny wyprodukowany przez trzy chińskie fabryki. Będzie to m.in. blisko 50 respiratorów medycznych, około 130 tysięcy kombinezonów medycznych, 500 tysięcy maseczek ochronnych, około 160 tysięcy gogli medycznych.

„Transporty organizowaliśmy od kilkunastu dni na apel prezydenta Andrzeja Dudy. Pierwszy samolot z pomocą zorganizowaną przez KGHM wylądował w ubiegłym tygodniu. Łączna wartość materiałów medycznych, które one przewiozą, to około 15 mln dolarów” 

poinformował Marcin Chludzińsk, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.  

Sprzęt docelowo trafić ma do szpitali, przychodni oraz placówek innych służb sanitarnych. Jak poinformował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów, sprzęt zostanie przekazany do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia, które będzie decydować o jego dalszej dystrybucji do najbardziej potrzebujących jednostek.

Transport sprzętu medycznego z Chin na wielką skalę organizują też inne spółki z udziałem Skarbu Państwa. Wczoraj do Polski dotarła pierwsza partia (1,6 mln sztuk) z 7 mln maseczek chroniących przed zakażeniem koronawirusem zakupionych przez koncern PKN Orlen. Kolejne transporty są organizowane.

Źródło

Skomentuj artykuł: