Koncern zwiększy moce wiatrowe

Tauron kupił projekt farmy wiatrowej o mocy 30 MW. Zlokalizowana w woj. łódzkim farma będzie składać się z 15. turbin wiatrowych. Energia elektryczna powinna popłynąć z inwestycji w połowie 2022 r.

Koncern zakupił projekt farmy wiatrowej poprzez nabycie spółki Wind T1, która prowadziła projekt budowlany o docelowej mocy 30 MW. Na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim składać się będzie 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Pierwsze prace mają rozpocząć się już na przełomie marca i kwietnia 2021 r. Zgodnie z planem inwestycja ma zostać oddana do użytku w sierpniu 2022 r.

Konsekwentnie realizujemy założenia Zielonego Zwrotu Taurona, którego istotnym elementem jest zwiększenie mocy wiatrowych. To największa inwestycja OZE w Tauronie w tym roku

mówi Wojciech Ignacok, prezes firmy

W 2025 r. w turbinach wiatrowych na lądzie chcemy mieć zainstalowanych ponad 1000 MW mocy. Rozwój odnawialnych źródeł energii to priorytet inwestycyjny i rozwojowy Taurona

dodaje Ignacok.

Tauron obecnie dysponuje dziewięcioma farmami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. W ub.r. Tauron podwoił moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm wiatrowych w północnej Polsce.

Wraz ze zwiększaniem mocy w wietrze firma realizuje projekty budowy farm fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami Zielonego Zwrotu Taurona, do 2025 r. Grupa chce zainwestować w farmy słoneczne o mocy 300 MW. W tym roku w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, firma uruchomi pierwszą farmę fotowoltaiczną budowaną w ramach programu Tauron PV. Program ten zakłada uruchomienie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 150 MW. Farmy powstaną na terenach poprzemysłowych należących do Grupy.

Innym przykładem proekologicznych inwestycji Taurona jest budowa elektrowni fotowoltaicznych Choszczno I i Choszczno II, składających się docelowo z czternastu instalacji o łącznej mocy 14 MW. Obecnie trwają prace nad wyborem generalnego wykonawcy Choszczno II, który zgodnie z harmonogramem powinien rozpocząć działania w lutym 2021 r.
Inwestycje w energetykę wiatrową i słoneczną mają być podstawą osiągnięcia założeń Zielonego Zwrotu, w perspektywie 2030 r. Tauron za 10 lat planuje wytwarzać ponad 65 proc. energii z OZE, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę.

Skomentuj artykuł: