Kto najbardziej ucierpiałby z powodu niewypłacalności USA?

Rząd USA może zbankrutować w ciągu kilku najbliższych dni, narażając tym samym płatności na rzecz milionów Amerykanów i firm. Kto w Stanach Zjednoczonych ucierpiałby najbardziej? Zdaniem ekspertów finansowych pierwsze w kolejce są świadczenia z ubezpieczeń społecznych oraz płatności dla weteranów, pracowników armii, pracowników rządowych, a także kontrahentów obronnych. Jednak kryzys tym spowodowany nie ominie nikogo.

Ustawodawcy mają coraz mniej czasu na zniesienie limitu zadłużenia. Sekretarz skarbu Janet Yellen powtórzyła w poniedziałek ostrzeżenie, że jest „wysoce prawdopodobne”, że krajowi zabraknie gotówki na spłatę długów na początku czerwca, potencjalnie już 1 czerwca.

„Widzieliśmy już znaczny wzrost kosztów finansowania zewnętrznego Skarbu Państwa w przypadku papierów wartościowych zapadających na początku czerwca” - ostrzegła Yellen w liście do przywódców Kongresu. „Jeśli Kongres nie zwiększy limitu zadłużenia, spowoduje to poważne trudności dla amerykańskich rodzin, zaszkodzi naszej globalnej pozycji lidera i wzbudzi pytania o naszą zdolność do obrony naszych interesów bezpieczeństwa narodowego”.

Pułap zadłużenia, który obecnie wynosi około 31,4 biliona dolarów, jest prawnym limitem całkowitej kwoty długu, który rząd federalny może pożyczyć w imieniu publicznym, w tym świadczeń z Ubezpieczeń Społecznych i Medicare, wynagrodzeń wojskowych i zwrotów podatków.

Skutki utraty miejsc pracy i zamrożenia rynków kredytowych byłyby negatywnym uderzeniem w PKB w wielu kwartałach, czyniąc głębszą recesję niemal pewną.

Oto bliższe spojrzenie na zwykłych Amerykanów, którzy najmocniej odczuliby pierwszą w historii niewypłacalność długu:

Emeryci

Social Security może być jednym z pierwszych programów rządowych, które staną w obliczu cięć wydatków w przypadku niewypłacalności, wynika z nowej analizy opublikowanej przez Bipartisan Policy Center (BPC). Rząd ma wypłacić 100 miliardów dolarów świadczeń z Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu, a cztery płatności w wysokości 25 miliardów dolarów zaplanowano na 2 czerwca, 14 czerwca, 21 czerwca i 28 czerwca.
„Realistycznie, wypełnianie wszystkich płatności na ważne i popularne programy (np. Social Security, Medicare, Medicaid, obrona, wynagrodzenie wojskowe) szybko stałoby się niemożliwe” – czytamy w raporcie BPC.

Weterani

Niewypłacalność może zatrzymać lub opóźnić wypłatę dla obecnych i emerytowanych członków służby, a także zagrozić płatnościom przeznaczonym na krytyczne programy dla zdrowia psychicznego, opiekunów i niezakwaterowanych weteranów. Rząd ma wypłacić 12 miliardów dolarów świadczeń dla weteranów i 10 miliardów dolarów żołdu wojskowego i funduszy emerytalnych 1 czerwca, zgodnie z ustaleniami BPC. Jasne jest, że bez zdolności rządu federalnego do pożyczania funduszy, istnieje bardzo realny potencjał, że każdy program rządowy lub płatność zostanie wstrzymana lub poważnie opóźniona.

Właściciele domów i potencjalni nabywcy domów

Już i tak kruchy rynek mieszkaniowy w USA może ponieść kolejny cios, jeśli urzędnicy w Waszyngtonie nie podniosą pułapu zadłużenia przed czerwcem. Tak wynika z niedawnej analizy Zillow, która przewidywała, że koszty zakupu domu mogą wzrosnąć o oszałamiające 22%, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia do 1 czerwca. Co więcej, 30-letnia stopa kredytu hipotecznego prawdopodobnie wzrośnie powyżej 8%, najwyżej od początku 2000 roku, zgodnie z raportem autorstwa starszego ekonomisty Zillow Jeffa Tuckera.

Najubożsi

Rządowi może również zabraknąć wystarczającej ilości gotówki, aby sfinansować Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP), wcześniej znany jako bony żywnościowe. Według BPC zaplanowano płatności w wysokości 1 miliarda dolarów na świadczenia SNAP na 5 czerwca i 20 czerwca.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: