Kto przejmie odpowiedzialność za infrastrukturę energetyczną? Minister Buda odpowiada

Kompetencje dotychczasowego pełnomocnika ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotra Naimskiego przejdą do Ministerstwa Aktywów Państwowych lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Minister w KPRM, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski został zdymisjonowany w środę. Naimski jako sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiadał za nadzór nad Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, Gaz-Systemem oraz nad programem budowy polskiej energetyki atomowej.

"Pełnomocnik był poza strukturą Ministerstwa Klimatu i Środowiska i poza strukturą Ministerstwa Aktywów Państwowych. To nie było zbyt komfortowe, tutaj potrzebna była większa koordynacja" - powiedział w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dopytywany o to, w ramach którego ministerstwa funkcjonować będzie następca Naimskiego, odpowiedział - "w MAP bądź MKiŚ, w którymś z tych resortów".

Szef resortu rozwoju i technologii powiedział, że jeśli chodzi o modernizację i rozwój sieci przesyłowych energii elektrycznej potrzebne jest usystematyzowanie prac rządu, większa ich koordynacja.

"Częściowo niektóre spółki energetyczne podlegały pod ministra Naimskiego. To było jakby wydzielone z całego sektora podległego MAP. Potrzebna jest koordynacja zarówno spółek Skarbu Państwa, jak i innych resortów, i myślę, że w ramach tej konsolidacji obserwowaliśmy te zmiany" - dodał.

Z nieoficjalnych informacji opublikowanych w środę przez "Wprost" wynika, że do grona wiceministrów aktywów państwowych dołączy niebawem Krzysztof Tchórzewski, były minister energii w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.

Buda zapytany o to, czy Tchórzewski przejmie funkcje po Naimskim odpowiedział, że nie chce tego przesądzać. "Choć jak słyszę o ministrze Tchórzewskim, to się uśmiecham i cieszę, bo znam jego kompetencje" - odpowiedział i dodał, że Tchórzewski był autorem m.in programu dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych Mój Prąd.

Źródło

Skomentuj artykuł: